0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Denní menu30. 1. 20183 minuty

Babiš: Jsem poslední šance, jak zabránit antievropským náladám v Česku

Babiš s předsedou Evropské komise Junckerem • Autor: ČTK

Jak známo, Andrej Babiš vytýká EU přílišnou těžkopádnost, je proti uprchlickým kvótám a vystupuje proti společnému postupu Francie s Německem a s Evropskou komisí, které podle jeho slov ostatním „diktují“ budoucí kroky. V rozhovoru pro server Politico však říká, že se přes všechny výtky vůči své osobě se považuje za obránce Evropské unie v České republice.

Premiér v demisi odmítá, že je populistický politik s autoritářskými tendencemi, jak ho někteří domácí oponenti podle Politica vykreslují. Naopak se tu snaží sám sebe vykreslovat jako „to nejlepší pro Evropskou unii“ – a možná i poslední šanci, jak zabránit vygradování antievropských nálad v České republice.

↓ INZERCE
Inzerce Budvar
Inzerce Budvar

Tento výrok dává do kontextu aktuální politické situace. „V České republice máme několik extremistických stran, které chtějí Czexit,“ říká Babiš a odkazuje mimo jiné na Stranu přímé demokracie Tomia Okamury. „V říjnových volbách získala SPD 11 procent. Proto potřebujeme, aby EU porozuměla naší politické situaci, jinak příští volby může pan Okamura dostat klidně i třicet procent,“ varuje Babiš, který se v pondělí  sešel s předsedou Evropské komise Jean-Claudem Junckerem v Bruselu, kde mluvili mimo jiné o uprchlických kvótách.

K nim se Babiš - jenž zastává stejný postoj jako ostatní středoevropské státy - několikrát vrátil i v pondělním rozhovoru. Unie by podle něj měla čelit migraci posílením vnějších hranic a větší pomocí Blízkému východu a Africe, kvóty jsou neefektivní a Evropu rozdělují.  „Je to problém především pro vnímání Evropské unie v očích našich občanů. A je to škoda, protože Evropská unie je skvělý projekt,“ řekl pro Politico.

Unie podle Babiše nemůže dobře fungovat, pokud státy jako Francie a Německo a také Evropská komise nevezmou v úvahu názory ostatních členských zemí – což se podle něj aktuálně neděje. Evropskou unii kritizoval i za to, že stále „na něco čeká“ a není schopna rychle reagovat. Za své nejbližší spojence v Evropě přitom označil Babiš francouzského prezidenta Emmanuela Macrona a také nového rakouského kancléře Sebastiana Kurze.

Politico doplňuje, že Česká republika patří mezi země, které v evropský projekt věří nejméně. To potvrdila i loňská studie Eurobarometru, podle které vnímá Unii pozitivně jen třicet procent Čechů. Před budoucím růstem euroskepticismu varoval Babiš i v souvislosti s unijní iniciativou, která má za cíl snížit dotace do zemědělství.

Pokud by čeští zemědělci byli poškozeni škrty, způsobilo by to prý další odcizení českých občanů, které započalo směrnicí o držení zbraní a migračními kvótami. „Pak je obtížné občanům vysvětlit, že Unie je dobrý projekt,“ uzavírá Babiš, jehož Agrofert (nyní ve svěřeneckém fondu) je největším příjemcem dotací u nás.


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].