Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Denní menu, Politika, Společnost

Apple: FBI po nás chce softwarovou rakovinu

Apple vs. FBI • Volby v Íránu • A volby ve fotbale • Kdo by koho přepral • Milují vás zvířata? • Poláci (někteří) zvířata milují

Nechte naše ajfouny! • Autor: © Lucy Nicholson / Reuters
Nechte naše ajfouny! • Autor: © Lucy Nicholson / Reuters

Souboj Applu a FBI o zaheslovaný iPhone střelce ze San Bernardina stále trvá. Pro ty, kteří se v příběhu už začali trochu ztrácet: FBI nechce po technologické firmě, aby pro něj odemkla teroristův aparát; resp. to není zas tak snadné, je to vlastně velmi obtížné. FBI chce po Applu, aby pro něj vytvořila speciální software, jakýsi vykuchaný operační systém iOS, který by teoreticky umožnil přístup do všech iPhonů, o něž by FBI měla zájem. To Apple odmítá a brání se soudně.

V nejnovějším rozhovoru Tim Cook, šéf firmy, znovu vysvětluje postoj firmy. Applu prý nejde o to, zabránit odhalení teroristické sítě v USA, což asi můžeme firmě klidně věřit. Má ale strach, že pokud by poskytla úřadům žádaný software, vznikne důležitý precedent a velký úkrok na škále bezpečnost - svoboda a soukromí směrem k bezpečnosti, respektive jen její iluzi.

Šéf Applu Tim Cook • Autor: REUTERS
Šéf Applu Tim Cook • Autor: REUTERS

Kritici namítají, že v době, která je ochranou osobních dat posedlá, je to ze strany Applu perfektní sebepropagační kousek. To si myslí FBI, většina veřejnosti a třeba i Donald Trump, což je docela dobrý kompas, takže na argumentaci firmy možná něco bude.

“To, co po nás chtějí, je extrémně nebezpečný software. Je to softwarový ekvivalent rakoviny. Myslíte, že by něco takového mělo vzniknout?” říká Cook. Apple navrhuje, ať se takhle komplikovaná věc neřeší skrz soudy nižší instance, nýbrž ať se jí zabývá zvláštně ustavená komise. Mezitím je připraven hnát spor soudní cestou výš a výš.

A má velmi kreativní právníky. Podle jednoho z rozhodnutí Nejvyššího soudu je kód (tedy text programu) řeč a projev. Tím, že FBI a soudy nutí Apple napsat jistý kód, vlastně jej nutí k projevu, který Apple nechce učinit, a soudní příkaz je tedy neústavní, protože porušuje první dodatek americké ústavy.

https://www.youtube.com/watch?v=DV8as0asAmY

Mimochodem, občas je dobré na začátku přemýšlet o tom, jaký zvolit slovník, který bude případ už věčně provázet. Softwaru, který má Apple napsat, se přezdívá “backdoor”, tedy zadní vrátka, ale také ekvivalent českého “zezadu”. Seriózní lidé pak musí se seriózními tvářemi stále dokola opakovat frázi “přijít zezadu”. Občas i “zepředu”.

A ještě poslední dodatek. Kauza už vyprovokovala internetové vtipálky k šíření hoaxu, že FBI se dotazovala U2, jak se jim podařilo dostat do každého iPhonu. Což je tedy narážka na to, že Apple v rámci marketingové spolupráce nahrál předloni novou desku irské čtveřice všem zdarma do iTunes. A udělal to bez ohledu na to, zda ji chtěli, nebo ne, navíc tak, že se stáhla automaticky do mobilu a šlo ji těžko vymazat. Tedy doufejme, že to je jen hoax…

V Íránu se dnes odehrají volby, které do značné míry rozhodnou o budoucím směřování země, jež se teprve nedávno naplno vrátila na světovou scénu. Proti sobě stojí zachmuření konzervativní jestřábi a jen o trochu méně zachmuření umírnění. Prezident Rúhání je hlavní postavou těch druhých a rád by ve volbách využil energie, kterou nabral vyvedením země z mezinárodní izolace.

Íránský prezident Hasan Rúhání • Autor: Profimedia, LaPresse
Íránský prezident Hasan Rúhání • Autor: Profimedia, LaPresse

Svět si v celku logicky přeje jeho vítězství na úkor nepřátelských ajatolláhů, v posledních měsících koneckonců přesvědčil svět, že Írán může mít i usměvavou tvář (například zde má spokojený úsměv při návštěvě Itálie, kde při té příležitosti zakryli antické nahé sochy, protože dva tisíce let staré vápencové ňadro je něco, s čím by se zralý muž na vrcholu moci a sil nevyrovnal). Také byznys po otevření se Íránu světu jen kvete.

Za vlády tohoto umírněného muže ovšem proběhlo zdaleka nejvíc poprav za poslední dvě dekády, a tlak na disent, etnické i náboženské menšiny se znatelně zvýšil. Není to tedy úplně černobílá volba.

Sepp Blatter • Autor: Ilustrace Pavel Reisenauer, Ilustrace - Pavel Reisenauer
Sepp Blatter • Autor: Ilustrace Pavel Reisenauer, Ilustrace - Pavel Reisenauer

O dost méně významné,ale o to zábavnější volby probíhají ve FIFA. Heslem je odpoutání se od odkazu zkorumpovaného exšéfa Seppa Blattera. Program všech kandidátů ovšem zní: více peněz a víc cestování pro všechny funkcionáře. Právě jako by to dělal Blatter.

Vraťme se ještě k Brexitu, respektive ke střetu dvou starých kamarádů ze starého dobrého elitního Etonu, kteří stojí v čele jednotlivých kampaní – jsou to premiér David “Stay” Cameron a londýnský starosta Boris “Leave” Johnson. Napsáno bylo o tématu už téměř vše, takže trochu jiná optika: kdo z nich dvou je lepší politik? S kým je větší zábava? Kdo je lepší shakespearovský padouch? A klíčová otázka - kdo by koho přepral, kdyby na to přišlo?

Autor: The Guardian
Autor: The Guardian

Autor menu s jistým uspokojením vkládá do pátečního menu tento text. Sám je velkým fandou zvířat, obzvláště ovcílenochodů. Ale nikdy neměl touhu žádné zvíře vlastnit a mít jej jako miláčka. Byl za to osočován z necitlivosti a nelidskosti, ale teď ví, že není sám. Že si někdo myslí to samé.

Zůstaňme u zvířat a posuňme se o pár kilometrů na sever k polským sousedům. Opoziční Moderní strana předkládá na středoevropské poměry docela radikální návrh zákona: chce na polském území zakázat zvířecí vystoupení v cirkusech, chování zvířat pro srst a také trvalé držení domácích zvířat na řetězu. Jak se k nápadu staví další politické síly v Polsku, zatím není známo.

Alex Ferguson, 2011 • Autor: Whoateallthepies.tv
Alex Ferguson, 2011 • Autor: Whoateallthepies.tv

Pravidelné páteční fotbalové okénko opět zaplní esej, který sice je o fotbale, ale tak trochu o životě a plný antropologických pravd. Jak je známo, největší z velkých anglických klubů Manchester United se trápí; a trápí se už několik let. Prostě se ještě nevzpamatoval z odchodu úspěšného trenéra Alexe Fergusona.

Tedy esej o tom, jak je důležité takovou všezastiňující otcovskou postavu rituálně zabít (opravdu jen rituálně, stačí ji třeba zakázat vstup na stadion, jak to svého času udělal Liverpool) a začít odznovu. Text o úctě, odvaze a svobodě.

Video:  Guardian nabízí sérií videí, ve kterých redaktoři listu vysvětlují, proč by měl právě jejich favorit vyhrát hlavního Oscara v kategorii nejlepší film.

Kulturní tip: Taxikář. ČT2 26.2.2016  21:50.  Travis Bickle (Robert De Niro) je vojenský veterán, který po návratu z Vietnamu trpí nespavostí. Najde si proto práci jako noční taxikář. Během nekonečného popojíždění „špinavými“ ulicemi New Yorku naráží jen na násilí, drogy a prodejný sex. V dlouhodobě traumatizovaném, frustrovaném Travisovi sílí odhodlání k radikálnímu činu.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].