sobota 6. 5. 2017

Denní menu

Komentovaný výběr toho nejzajímavějšího ze světových médií od pondělí do soboty.

„Za poslední rok jsem měl jen tři ženy,“ říká komik Chris Rock během svého stand-upu v newyorském Comedy Cellar. Přišel si sem otestovat materiál na nové, comebackové turné, ale nikdo se příliš nesměje. Některé ženy po tomto vtípku jen vydechnou nespokojeností a muži tupě zírají na své drinky. „Lidi, je daleko snazší být věrný, když s vámi nikdo nechce spát,“ přisadí si Rock, ale publikum reaguje spíš znechuceně. Nakonec přece jen zatleskají, protože Chris Rock je jeden z nejúspěšnějších stand-up komiků, nicméně převládá údiv, čeho vlastně byli ten říjnový večer 2016 svědky.

Bolestný návrat Chrise Rocka na scénu přináší titulní materiál časopisu The Rolling Stone - Chris Rock in a Hard Place: On Infidelity, His New Tour and Starting Over. Během jeho psaní byl autor Stephen Rodrick svědkem nejen tohoto rozpačitého vystoupení, ale i mnohem optimističtějších momentů z nového turné po Spojených státech. Rock této šňůře s úsměvem říká turné kvůli alimentům, protože si v posledních dvou letech prošel velmi komplikovaných rozvodem, ale i komerčně nepříliš úspěšnými filmy.

Reklama
Reklama

Ke všemu ale přistupuje s velkou dávkou kuráže. Nikdy nevyráží na cesty se starými osvědčenými vtipy a výstupy, to je něco, k čemu ho inspiroval hudebník Prince, který také své fanoušky na koncertech překvapoval nečekaným program.

I Rock začíná vždy s čistým papírem a vše testuje za pochodu, což oceňují mnozí kolegové v branži, kde není neobvyklé spoléhat na osvědčené triky. „Má neuvěřitelně vysoký práh bolesti, protože je nesmírně těžké vystupovat s materiálem, u něhož si nejste jistí,“ říká s uznáním Jerry Seinfeld. „Začínat stále znovu, to je obdivuhodné a taky trochu šílené.“

https://www.youtube.com/watch?v=sG-rZjNOCEI

Inzerce
Sledujte Denní menu na Twitteru
@dennimenu

Přihlaste se k newsletteru a žádné Denní menu vám už neunikne

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Vítejte u čtení profilu celebrity, kde se nedovíte zhola nic o tématu, jemuž by měl být věnován. Jako váš průvodce se vám omlouvám. Stejně tak se omlouvá Kyle MacLachlan, ale bylo by zbytečné se na něj zlobit.

Těmito slovy láká Jacob Bernstein ke čtení profilu The Return of Kyle MacLachlan (and Agent Cooper), který vznikl pro The New York Times u příležitosti chystané nové série kultovního seriálu Davida Lynche Twin Peaks.

Reklama
Reklama

Ten se na televizní obrazovky vrací po šestadvacetileté pauze. MacLachlan se v něm opět objeví jako zvláštní agent FBI se zálibou v třešňových koláčích a černé kávě, ale více už se čtenář nedozví. Všichni zúčastnění byli totiž nucení podepsat smlouvu o mlčenlivosti až do premiéry.

I tak jde ale o přínosné čtení, jelikož MacLachlan je pozoruhodný typ herce, který Davidu Lynchovi vděčí za celou kariéru. „Nebýt Davida, bůhví, jestli bych vůbec ještě hrál,“ svěřuje se MacLachlan. Počátek jejich vztahu se datuje do roku 1982, kdy čerstvý absolvent univerzity žil v Seattlu a hrál v místním nastudování Tartuffa. Tehdy objevil v novinách inzerát na casting do sci-fi Duna.

I když ve finále šlo o katastrofální propadák, Lynch a MacLachlan si tehdy padli do oka a pustili se do příprav filmu Modrý samet. Napínavé podívané, během níž se nevinně působící student zaplete vyšetřování sadomasochistické vraždy. Modrý samet se stal podle kritiky nejlepším filmem roku 1986 a přátelství, jež vyvrcholilo v Twin Peaks, bylo zpečetěno.

Účinkování v seriálech ho nakonec proslavilo nejvíc. Kromě Twin Peaks si zahrál i poněkud studeného a nepříjemného manžela v Sexu ve městě a v posledních letech boduje coby nekonvenční starosta Portlandu v seriálu komických skečů Portlandia.

Tady si ho tvůrkyně Carrie Brownstein obzvlášť pochvaluje: „Spojuje nás, že oba pocházíme z amerického západu, ze státu Washington. Je to naprostý konec Ameriky. Poslední zastávka na cestě za falešnou představou toho, co může být americký sen.“

https://www.youtube.com/watch?v=16ZPJE8PZT8