středa 5. 4. 2017

Denní menu

Komentovaný výběr toho nejzajímavějšího ze světových médií od pondělí do soboty.

Václav Klaus starší už je na zaslouženém odpočinku, takže jedinou hlavou státu, která dnes popírá zjištění vědců o změně klimatu, je prezident USA Donald Trump. Ale že by jeho kolegové jinde na světě nespali starostí v obavách z nástupu éry přírodních katastrof, to se úplně říct nedá.

Trump hrozí odchodem Spojených států z Pařížské dohody, v níž se státy světa dohodly, jak budou omezovat své emise CO2 po roce 2020. Takovou hrozbu samozřejmě žádný evropský politik zatím nevypustí z ohrady zubů. Čerstvá zpráva environmentální skupiny Carbon Market Watch ovšem ukazuje, že velký zápal pro omezení hrozby klimatických změn neexistuje ani v členských zemích Evropské unie. A Česko je bohužel mezi těmi úplně nejhoršími. Půjde-li to takhle dál, zůstane z evropského cíle osekat do roku 2030 uhlíkové emise o miliardu tun ve skutečnosti něco kolem 75 milionů tun.

Reklama
Reklama

Pro kontrolu evropského úsilí sestavila Carbon Market Watch stobodovou stupnici oceňující státy podle využívaní nástrojů, které pro boj s emisemi vyrobila Pařížská dohoda a jež sadou svých návrhů podporuje Evropská komise. Zkoumá se například, kdy chce ta která země s osekáváním začít (čím dřív, tím líp), jak se staví k různým kličkám umožňujícím dnes stále ještě vypouštět CO2 do vzduchu bez problémů (zda je proti nim, či zda lobbuje za jejich zachování), nebo zda a jak dobrý má plán kontroly svých stanovených cílů.

A jediné Švédsko se ziskem 67 bodů probojovalo do kategorie „dobrý“. Těsně nad padesátku do kolonky „průměr“ se dostalo ještě Německo a Francie. A pak už je to bída. Česko je na úplném konci mezi sedmi nejhoršími, kteří získali shodně devět bodů – většinou za „ambice“, tedy za slovní přihlášení se k nutnosti pořádně s emisemi v budoucnosti zatočit. Zcela poslední je Polsko, které nemá ani ambice a aktivně lobbuje za zrušení stanoveného cíle Evropské komise, aby EU jako celek osekala svoje emise o 30 procent.

„Fakt, že i první Švédsko dokázalo získat jen 67 bodů, ukazuje, jak těžké potýkání s globálním oteplováním vlastně bude,“ píše ve svém komentáři ke zprávě Carbon Market Watch na serveru vocativ Alasdair Wilkins. Švédové jsou totiž v porovnání s ostatními členy EU naprostými klimatickými hujery: chtějí svoje domácí emise osekat do roku 2030 mnohem víc, než jim stanovila Komise, a o deset let později by chtěli být emisně čistší o celých 73 procent. Jak je na tom v tomhle ohledu Česko, si každý domorodec může ověřit přímo v dokumentu Carbon Market Watch.

Tabulka emise
Autor: Kroulik

Inzerce
Sledujte Denní menu na Twitteru
@dennimenu

Přihlaste se k newsletteru a žádné Denní menu vám už neunikne

Přihlášením se k odběru souhlasíte se zpracováním osobních údajů, více informací.

Americká policie hlásí znepokojivý trend: v určitých státech USA klesá počet ohlášených případů různého typu násilí. Policie kalifornské megapole Los Angeles v úterý oznámila, že oproti stejné době v loňském roce poklesl počet hlášených případů sexuálního násilí o čtvrtinu a u domácího násilí téměř o desetinu. Policie si nedělala výzkum o tom, jaké jsou přesné důvody posunů, nicméně vzhledem k tomu, že statistiky se takto hýbou pouze v hispánské komunitě, lze se podle nich domnívat, že jde o následek tvrdé imigrační politiky. A tyto závěry z toho vyvozují i někteří novináři či aktivisté.

Řada obětí sexuálního či domácího násilí z řad „latinos“ buď sama pobývá na území USA nelegálně, nebo do této kategorie spadají jejich příbuzní. „Představte si mladou ženu, vaši dceru, sestru nebo matku, která nenahlásí, že byla obětí sexuálního útoku, protože se bojí, že tím svoji rodinu rozdělí,“ prohlásil šéf losangeleské policie Charlie Beck. A prohlásil to během události, která by měla nelegální imigranty naopak uklidnit. Starosta LA Eric Garcetti rozšířil na další bezpečnostní složky dlouhodobou politiku města dodržovanou od roku 1979, podle níž losangeleská policie nezastavuje lidi na ulici, jen aby je zkontrolovala, zda v zemi pobývají legálně.

Reklama
Reklama

Obavy z ohlašované přísné imigrační politiky nového amerického prezidenta Donalda Trumpa nemají jen imigranti sami, ale také města či oblasti, kde ve vyšší koncentraci pobývají. „Obávají se, že se dále naruší už tak křehký vztah mezi menšinami a policií,“ píše deník The Los Angeles Times. Navzdory městským garancím jsou známy případy, kdy agenti federálního Úřadu pro imigraci a celní správu (ICE) zatýkali ilegální imigranty v soudních budovách, kam přišli svědčit v projednávaných případech. Podle LA Times se tak otevřela otázka, zda budou imigranti ochotni s policií jakkoliv spolupracovat.

Právě ICE losangeleskou policii za její prohlášení kritizuje – a nesouhlasí také některé organizace zabývající se imigrací. „Vyvozovat z tohoto poklesu hlášení souvislost s imigrací by bylo velmi předčasné,“ řekla LA Times Jessica Vaughan z washingtonského think-tanku Center for Immigration Studies podporujícího omezení imigrace, ale vstřícnost pro ty, kteří přísnými pravidly projdou.