Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Denní menu, Společnost

Ani Evropa se do boje s emisemi nehrne. A Česko je mezi nejhoršími

Autor: Globe Media /  Reuters
Autor: Globe Media / Reuters

Václav Klaus starší už je na zaslouženém odpočinku, takže jedinou hlavou státu, která dnes popírá zjištění vědců o změně klimatu, je prezident USA Donald Trump. Ale že by jeho kolegové jinde na světě nespali starostí v obavách z nástupu éry přírodních katastrof, to se úplně říct nedá.

Trump hrozí odchodem Spojených států z Pařížské dohody, v níž se státy světa dohodly, jak budou omezovat své emise CO2 po roce 2020. Takovou hrozbu samozřejmě žádný evropský politik zatím nevypustí z ohrady zubů. Čerstvá zpráva environmentální skupiny Carbon Market Watch ovšem ukazuje, že velký zápal pro omezení hrozby klimatických změn neexistuje ani v členských zemích Evropské unie. A Česko je bohužel mezi těmi úplně nejhoršími. Půjde-li to takhle dál, zůstane z evropského cíle osekat do roku 2030 uhlíkové emise o miliardu tun ve skutečnosti něco kolem 75 milionů tun.

Pro kontrolu evropského úsilí sestavila Carbon Market Watch stobodovou stupnici oceňující státy podle využívaní nástrojů, které pro boj s emisemi vyrobila Pařížská dohoda a jež sadou svých návrhů podporuje Evropská komise. Zkoumá se například, kdy chce ta která země s osekáváním začít (čím dřív, tím líp), jak se staví k různým kličkám umožňujícím dnes stále ještě vypouštět CO2 do vzduchu bez problémů (zda je proti nim, či zda lobbuje za jejich zachování), nebo zda a jak dobrý má plán kontroly svých stanovených cílů.

A jediné Švédsko se ziskem 67 bodů probojovalo do kategorie „dobrý“. Těsně nad padesátku do kolonky „průměr“ se dostalo ještě Německo a Francie. A pak už je to bída. Česko je na úplném konci mezi sedmi nejhoršími, kteří získali shodně devět bodů – většinou za „ambice“, tedy za slovní přihlášení se k nutnosti pořádně s emisemi v budoucnosti zatočit. Zcela poslední je Polsko, které nemá ani ambice a aktivně lobbuje za zrušení stanoveného cíle Evropské komise, aby EU jako celek osekala svoje emise o 30 procent.

„Fakt, že i první Švédsko dokázalo získat jen 67 bodů, ukazuje, jak těžké potýkání s globálním oteplováním vlastně bude,“ píše ve svém komentáři ke zprávě Carbon Market Watch na serveru vocativ Alasdair Wilkins. Švédové jsou totiž v porovnání s ostatními členy EU naprostými klimatickými hujery: chtějí svoje domácí emise osekat do roku 2030 mnohem víc, než jim stanovila Komise, a o deset let později by chtěli být emisně čistší o celých 73 procent. Jak je na tom v tomhle ohledu Česko, si každý domorodec může ověřit přímo v dokumentu Carbon Market Watch.

Autor: Kroulik
Autor: Kroulik

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].