úterý 13. 2. 2018

Denní menu

Komentovaný výběr toho nejzajímavějšího ze světových médií od pondělí do soboty.

„Vím, že je to zklamání,“ komentovala Angela Merkel rozhodnutí, na základě kterého dostane sociální demokracie (SPD) v koaliční vládě silný post ministra financí, píše britský The Guardian. Ten byl součástí ústupků, které musela německá kancléřka a její CDU při vyjednávání udělat. V listopadu se nezdařil původní plán sestavit „jamajskou“ vládu se zelenými a FDP – a situace se po dlouhém jednání zdála politicky zablokovaná.

Minulý týden však nakonec kancléřka dohodla spolupráci s SPD, koaličním partnerem z předešlé vlády. Kromě ministerstva financí kancléřka ustoupila i z některých požadavků týkající se Evropské unie. Nicméně odmítla tvrzení, že tyto ústupky oslabily její pozici ve straně. „Bylo to zcela vědomé rozhodnutí, říci v jednu chvíli během vyjednávání ´ano´.“

Reklama
Reklama

Jak navíc poznamenala, její konzervativci schválili celkové směřování politiky, takže si nový ministr financí „jednoduše nebude moci dělat, co bude chtít“. Podobu koaliční dohody přesto někteří členové CDU kritizují, ústupků bylo prý až příliš. Angela Merkel si však za finální podobou stojí. ,,Byl to krok v zájmu celého Německa,“ dodala. Jinak prý hrozilo, že čtyřletou koaliční dohodu téměř půl miliónů členů SPD neschválí ve vnitrostranickém referendu, jehož výsledky budou známy 4. března. Jestli ji přesto sociální demokraté odmítnou, Německo nejspíše čekají nové volby.

Na otázku, zda plánuje každopádně v příštích volbách představit svého nástupce v čele CDU, jen podotkla, že chce dát prostor mladé generaci – ta by měla podle kancléřky výrazněji obsadit ministerské pozice v obnovené koalici s SPD. ,,Je na čase ukázat, že můžeme začít s novým týmem. Ve vládě máme šest ministrů a z mého pohledu musíme zajistit, aby se nevybírali pouze lidé na šedesát, ale i ti výrazně mladší,“ dodává Merkel.

Inzerce
Sledujte Denní menu na Twitteru
@dennimenu

Přihlaste se k newsletteru a žádné Denní menu vám už neunikne

Přihlášením se k odběru souhlasíte se zpracováním osobních údajů, více informací.

Ukrajinsko-gruzínský politik Michail Saakašvili už je zase ve světě. Respektive mimo Ukrajinu: tamní policie jej v Kyjevě zatkla a posadila na letadlo do Varšavy. Polsko Saakašviliho na své území přijalo – což nebylo tak jisté. Saakašvili je sice gruzínský exprezident, ale gruzínské občanství nemá, přišel o ně při žádosti o ukrajinské občanství, aby se mohl stát gubernátorem Oděsy a spojencem ukrajinského prezidenta Petra Porošenka (a aby unikl trestnímu stíhání za zneužití pravomoci, které mu v Gruzii hrozí).

Ale poté, co se s Petrem Porošenkem rozhádal, označil ho za korupčníka, a vlastně tak trochu Putinova spojence, přišel i o to ukrajinské (oficiálně kvůli formálním nedostatkům v již uznané žádosti o občanství). Je teď člověkem bez státu, ale Polsko jej přijalo díky Saakašviliho manželce, která má nizozemské občanství.

Reklama
Reklama

Že směřoval do Polska, je od Porošenka jistým způsobem vstřícné gesto. Saakašvili také mohl letět do Tbilisi. Ale věcně to dává smysl: z Polska totiž Saakašvili na Ukrajinu v září minulého roku naposledy přijel. Už bez občanství pěšky překonal hranici, přičemž několik desítek jeho stoupenců u toho přepralo celníky, kteří Saakašvilimu ve vstupu bránili.

Od září až do pondělka Saakašvili proti Porošenkovi mohutně agitoval v rámci své strany Hnutí nových sil. Organizoval říjnové obsazení náměstí před parlamentem, byl několikrát dramaticky zatčen (a následně propuštěn), ovšem jeho význam tak spektakulární není. Jeho hnutí je sice vidět, ale podpoře obyvatel v průzkumech se netěší. Když byl Saakašvili tentokrát zatčen a vyhoštěn, žádná velká demonstrace na jeho podporu se nekonala. Gruzínský reformátor je každopádně nyní ve Varšavě  - co plánuje dál, není zřejmé.

Čtěte také: Slavný, schopný, nechtěný