Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Reklama

Často hledáte, jak…

Dělníci kultury, Kultura

To byli Češi

Za všechno může paličatost Toma Cruise: kluci ho přistihli, že se v továrně živí jako balič cukroví, jenže on to nechce přiznat a teď městečku s dalšími celebritami hrozí hromadnou žalobou za pomluvu, která ho může úplně zruinovat. Uklidnit by mohla Cruise jediná věc - prorok Mohamed, od kterého chce získat tělesnou látku, díky níž bude umět stejné kouzlo jako on, totiž být nedotknutelný všemi šprýmy, být neviditelný v mediálním prostoru, prostě Cruise chce, aby si z něho už nikdo nedělal srandu, tak jako si ji po světě lidi nedělají z Mohameda. Jenže to má háček: prorok se nesmí ukázat na veřejnosti, protože pak by mohli lidé zesměšňovat jeho podobu. Jak ho tedy dostat ke Cruisovi? Řešením by mohl být převlek za medvěda…

Poslední díl seriálu South Park výše uvedeným dějem pochopitelně vyvolal pozdvižení. Radikální muslimové na stránce revolutionmuslim.com následně zveřejnili adresy autorů animované série Traye Parkera a Matta Stonea s tím, že by si měli příště dobře rozmyslet, z čeho si chtějí dělat legraci, nebo je může potkat osud filmaře Theo van Gogha a ten byl, jak známo, před pár lety zavražděn za protimuslimský dokument. No, zní to přehnaně, ale je fakt, že doběla rozžhavit se neumí jenom Tom Cruise. Humor South Parku je založen na věcech, kterým se islamisté opravdu nesmějí a pohled na Mohameda oblečeného do medvědího kostýmu, o kterého se přetahuje Barbara Streisandová s radikálními zrzky, pro ně rozhodně nebude důvodem svůj postoj k sarkasmu, ironii a parodii nějak měnit.

Své o tom ví i Kurt Westergaad, který včera oznámil, že odchází do penze. Dánský karikaturista si vysloužil nechtěnou pozornost islamistů svým obrázkem Mohameda s bombou v turbanu pro deník Jyllands-Posten. Naposledy se ho někdo pokusil zabít na nový rok: náboženský fanatik ho v jeho domě přepadl s nožem a sekerou, neprosekal se k němu jenom díky tomu, že si Westergaad s pomocí policie vybudoval v koupelně zpevněný úkryt, do kterého se až do příjezdu uniformovaných ochránců stačil uchýlit.

My Češi máme výhodu v tom, že si tradičně děláme legraci úplně ze všeho a moc nám za to nehrozí. Vlastně to máme spíš obráceně: naopak nás hodně vytočí, když někdo náš vtip nepochopí. To ukázala momentální aféra s kocourem Mikešem, proti němuž protestovalo romské sdružení Roma Realia. Vadilo mu, že v jednom z Ladových příběhů chtějí zlí lidé kocoura sežrat, což je doprovozeno textem „Milé děti, ti lidé byli cikáni!“ Na Ladovu obranu se ihned zvedla vlna mediálních komentářů, šéfredaktor Týdne dokonce šéfa sdružení Václava Mika v posledním editorialu označil za hlupáka.

Na vlastní humor si sahat nenecháme. Otázkou ovšem je, jak bychom reagovali na to, kdybychom byli natolik populární národ, že by si nás vyhlédli tvůrci South Parku. Úplně ten příběh vidím: obtloustlí lidé v divném teplákovitém oblečení živící se pivem a knedlíky hromadně močí v ulicích městečka, rozkradou, na co přijdou, nakonec hromadně znásilní Kennyho převlečeného za Jardu Jágra a Stan to komentuje slovy: „Milé děti, ti lidé byli Češi!“ To by byla sranda, že jo?

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].