Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Reklama

Často hledáte, jak…

Dělníci kultury, Kultura

Pozor na Harryho

Zpráva o úniku šestatřicetiminutového úryvku nového Harryho Pottera na internet je hodně podezřelá. Člověk nemusí být paranoik, aby si odvodil, že to celé vypadá jako naplánovaná součást reklamní kampaně.

Oficiální verze studia Warner Brothers zní zhruba takto: dva dny před světovou premiérou očekávaného blockbusteru jakýsi zlotřilec na web umístil první čtvrtinu našeho filmu. Je to hrubé porušení autorských práv a hnusná krádež. Makáme na tom, aby z torrentů zmizely všechny pirátské kopie a zuřivě hledáme viníka. Buďte si jistí, že až ho najdeme, tak si to pěkně odpyká.

Z mnoha důvodů to nesedí. Na rozdíl od posledního velkého úniku v podobě nehotové kopie filmu Wolverine, která se na síti objevila měsíc před premiérou, nepředali zatím lidé ze studia celou kauzu vyšetřovacím orgánům. Buď sami vědí, kdo vodoznakem označenou interní kopii dal na internet, a z dobrých důvodů kolem toho vytvářejí mlhu. No a nebo prostě je to celé součástí guerillové propagační kampaně. Z marketingového hlediska to totiž všechno dává dobrý smysl.

Kritici konspirační teorie mezi blogery tvrdí, že v případě Harryho Pottera není důvod, aby se studio pouštělo do podobných akcí. Fanoušci brýlatého čaroděje patří mezi nejvěrnější diváky a kina naplní tak jak tak. To je pravda. Jenže vůbec nedává smysl, proč by piráti dávali na web jen půlhodinu filmu. A proč kolem toho studio dělá mediální humbuk, místo, aby v tichosti pracovalo na jejím odstranění ze serverů. Ukázka, která se objevila na internetu, totiž těžko někoho odradí, ale spíš zdravě navnadí.

Existuje tu totiž pořád množství lidí, kteří s návštěvou kina váhat mohli. A zadarmo stažená ukázka mohla skupinu nerozhodnutých přesvědčit, aby hýbli zadkem a utratili hrst svých těžce vydělaných dolarů za vstupenku a pořádnou porci popcornu.

Lidé ze studií možná jen sondují, jak se marketingový model uvolnění filmu na internet před oficiální premiérou v kinech osvědčí. U dokumentů už to začíná být běžnou praxí. A to i u nás. Film Eriky Hníkové Nesvatbov například jeho producent před prosincovou premiérou zpřístupní na tři dny zadarmo na serveru iDnes. Leaknutý Harry Potter může být první vlaštovkou podobné praxe i u studiových hitů.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].