0:00
0:00
Dělníci kultury21. 9. 20124 minuty

Neumíme zabránit korupci, tak si došlápneme na kulturu

Když se neozveme, budeme přihlížet Besserům a Hanákovým

Astronaut

Říkejme tomu „povinné rozhořčení“, ale neoznačujme to jednoduše za hysterii nebo křik vyžírků. Po zprávě, že v letech 2013 až 2015 by se rozpočet ministerstva kultury měl oproti letošní sumě 8,4 miliardy korun snížit až na pouhých 6,5 miliardy, což by znamenalo financovat jen příspěvkové organizace a činnost církví a prakticky nic by nezbylo na podporu tzv. živé kultury, se ozvalo hodně dotčených lidí.

Dotčených ovšem nikoli primárně tím, že se již  nebudou „mít dobře“ za státní peníze - o tom by mohli vyprávět třeba divadelní herci, kteří by bez dabingů a moderování nemohli přežít. Jde totiž o to, že nebude možné v oblasti kultury produkovat skoro nic nového. Fungovat můžou nějaké muzikály, které svážejí do hlediště publikum v autobusech, černé divadlo, na nějž chodí turisti, a pár tancovačkových hudebních skupin (čímž můžete myslet jak lokální veterány typu Brutus, tak stadionové hvězdy typu Kabátu).

↓ INZERCE
Alena Hanáková diskutovala 12. září dopoledne se zástupci Národního divadla a Státní opery Praha Autor: ČTK

Mluvčí ministerstva kultury Markéta Ševčíková nás sice uklidňuje: „Oblast živé kultury je pro ministerstvo nesmírně důležitá, zahrnuje koneckonců velmi významné příspěvkové organizace, ministerstvem zřizované (Národní divadlo, Česká filharmonie etc.) V rámci vedení ministerstva kultury navíc ještě vůbec neproběhla diskuse o tom, kterých oblastí (resp. odborů) by se mělo případné krácení finančních prostředků týkat.“ Ale nikoho tím moc nepřesvědčí.

I když debata o tom, kde se bude krátit nejvíc, tedy neproběhla, víceméně není pochyb, že úbytek peněz bude bolestný a pro spoustu kulturních akcí nebo organizací vyloženě likvidační. Až si zase budete stěžovat, že mládež na menších městech vlčí, zkuste to vidět v souvislostech toho, že nemají „kulturní vyžití“. Až budete mít pocit, že stále víc lidí je uhoněných z práce a večer doma jen tupě zírají na televizi, vězte, že kořeny vězí i v tom, že se v jejich okolí neděje nic zajímavého.

A konečně - až budete mít pocit, že politici jsou stále horší, zkuste si je proklepnout, jak jsou citliví v oblasti umění; co je zajímá a nezajímá, na co mají dobrý cit a v čem jsou ignoranti. Čím horší mají kulturní rozhled, tím menší vykazují citlivost k lidem. Můžete jistě přijít i s takovým argumentem, že kdejaký esesák uměl hrát na klavír a četl básně, ale tradiční problém zdejšího buranství na nejvyšších místech politiky tím nevyvrátíte.

Ohánět se tím, že "vláda Petra Nečase deklarovala a deklaruje, že je vládou rozpočtové odpovědnosti a za předpokladu, že se bude šetřit ve všech dalších resortech, nelze očekávat, že by právě ministerstvo kultury mohlo počítat s výrazným navyšováním rozpočtu“ je opět jen úřednické ptydepe. V reálné řeči to znamená „kultura je pro nás na posledním místě“.

Jiří Besser Autor: HN, Lukáš Bíba

Jinými slovy neumíme zabránit korupci na státních zakázkách, kde uniká nejvíc miliard, tak si došlápneme na ty nejslabší. Dvě miliardy jsou v rámci státního rozpočtu plivanec, ale berou se snadno, jedním rozhodnutím. Není třeba nic vyšetřovat, odkrývat, vymáhat, trestat – stačí někomu nevinnému sebrat prostředky. Vždyť na ně přece nemá nárok automaticky.

V Česku jsme si pořád nezvykli na to, že i poměrně minimální investice do kultury (např. malých festivalů či nezvyklých nakladatelských počinů) se mnohonásobně vrací v tom, že lidé mají možnost relaxovat, či dokonce dohlédnou za obzor každodenního pachtění.

Je trapné připomínat nekulturním technokratům, že životní hodnoty jsou i jinde než ve zvyšování exportu nebo počtu pracovních míst. (Nehledě na to, že kultura může mít i hmatatelné zisky – nejen ze vstupného, ale i v inteligenci národa, kdy se následně rozvíjí i „znalostní ekonomika".)

Ale stejně je to třeba udělat, protože když se neozveme jednou, zvykneme si neozývat se vůbec. A budeme pak muset znovu a znovu přihlížet, jak jsou na post ministra (či ministryně) kultury dosazovány nekompetentní loutky jako Alena Hanáková, nebo cyničtí a buranští „hráči“ jako Jiří Besser.


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].