Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Dělníci kultury, Kultura

Na turné se strýčkem

Když předkapely stárnou

Bývaly doby, kdy bylo nepsanou zvyklostí, že předkapely – tedy ty kapely, které si návštěvník koncertu musí vytrpět, než začne hrát ten, kdo ho skutečně zajímá – jsou většinou zelenáči. Velké hvězdy s sebou pravidelně vozily neznámé začínající interprety a byl v tom i určitý symbol generační výměny a ochranitelství.

Nyní ale dochází k pozoruhodné proměně. Hned dvě velké kapely, které toto léto míří do Prahy – Pearl Jam a Foo Fighters - s sebou nevezou čerstvou krev. Naopak. Dávají ten nevděčný prostor na úvod večera k dispozici hudebníkům, které poslouchaly a obdivovaly ještě v dobách, kdy teprve snily o tom, že jednou budou také stát na pódiu.

S Pearl Jam se začátkem července v O2 Areně objeví losangeleská formace X, kterou v roce 1977 založila zpěvačka s českými kořeny Exene Cervenka a baskytarista John Doe. Exene kromě toho, že byla v osmdesátých letech manželkou herce Viggo Mortensena, stala se také vedle Lydie Lunch zásadní představitelkou feministicky orientované punkové tvorby. Valnou část své image a vystupování ostatně podle ní okopírovala Courtney Love.

Hostem srpnového koncertu Foo Fighters zase bude Bob Mould. Člen kultovní trojice Hüsker Dü, která spoluvytvářela vitální americkou undergroundovou scénu osmdesátých let. Právě tato kapela nabízela stylovou spojnici mezi hardcorem a více melodickým „univerzitním rockem.“ Hüsker Dü mimo to vydávali na labelu SST, do jehož stáje v začátcích toužil patřit i Kurt Cobain. Jednapadesátiletý Bob Mould vydává od konce osmdesátých let dobře přijímaná sólová alba a hitem se loni stala jeho knižní biografie See a Little Light.

Pearl Jam a Foo Fighters se tak vlastně ocitají ve zvláštní pozici. Už neříkají: „Podívejte se na tyhle cucáky. Jsou, jako jsme byli dříve my,“ ale ukazují „Podívejte se, kdo nás inspiroval a kdo by vás proto neměl minout.“ Místo pohledu do budoucna se tu pracuje s pamětí. S chutí vyhledávat další a další polozapomenuté předchůdce a rehabilitovat je. Možná to má pro další vývoj popu spíš tlumící účinky, ale svým způsobem to působí sympaticky korektně.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].