Autor těchto řádků je zas o něco chytřejší. Ví totiž, že existuje animované graffiti, o čemž neměl donedávna ponětí, aby se přiznal. Ovšem teď se mu stalo, že mu rovnou dělal porotce. Ano, tak rychlý je vývoj výtvarného umění a tak málo je tu lidí, kteří se mu věnují. No nic, k věci.
Animované graffiti spočívá v čem jiném než v rozpohybování děl malovaných na zdi a ulice. K čemuž slouží metoda frame by frame: kamerou prostě záběr po záběru oživíte něco, co se vůbec nehýbe, jenom to mění tvar, ve výsledku to ale vypadá, že vám po zdi třeba lítá moucha honící vyděšený exkrement. Žánru se tu zatím moc lidí nevěnuje, je to tvorba náročná na čas i peníze, přemalovávat dokola pořád jednu obří plochu a dávat si pozor, aby všechno ke všemu sedělo, zkrátka není pro každého. Zvlášť když vám za to nikdo nedá ani korunu.
Teď ale nejspíš tahle subscéna ožije. V Meetfactory totiž proběhl první ročník akce FAGani, kterou sponzoruje jeden pivovar, aby bylo na barvy, a že jich po zdi smíchovské továrny steklo. Do finále se dostaly tři skupiny a jak už bylo řečeno, autor těchto řádků byl požádán, aby do klání přispěl svým odborným hlasem. Preferoval zmíněnou fekální hříčku Matouše Vyhnánka, Ondřeje Vyhnánka, Víta Spálenského a Františka Čelka, protože byl při rozhodování v dobré náladě. Jiní odborníci ale mínili, že je to moc dětinské nebo co, čili včera večer zvítězilo duo Gabriela Činková a Tadeáš Kopča, které dal autor těchto řádků hned na druhé místo, ale kdyby měl tehdy při hlasování náladu horší, dal by je jako první.
Volba to určitě není špatná, kdo má zájem, může si jejich složitou animaci příběhu kružítka rýsujícího naši deskriptivní budoucnost prohlédnout zde. Tvůrci se včera radovali do noci, do toho hrálo své pohádkové skladby brněnské těleso To žluté, co máte na kalhotkách a Bio Masha s Matějem Samcem se snažili skloubit moderátorství se slam poetry. Byl to náročný večer a autorovi těchto řádků pod jeho vlivem nezbývá než animovanému graffiti popřát vše dobré do budoucna.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].