0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Dělníci kultury22. 10. 20103 minuty

Hobitín na Vysočině

Kolega Jarda Formánek v pondělí vyprávěl, že si tak vykračuje městem, myslí na bolavá záda, když tu náhle na Starém Městě vedle železářství U Rotha narazí na Toma Cruise, jak se válí na chodníku. Na jeho historku jsem si vzpomněl, když mi ráno padla do oka zpráva o sporech mezi odbory a studiem Warner Brothers, chystajícím se natáčet dvojfilm podle slavného Tolkienova Hobita. Herecký cech si chtěl před začátkem natáčení produkce s plánovaným rozpočtem 500 milionů dolarů vymoci na studiu lepší platové a pracovní podmínky.

Jenže se trochu přepočítal. Pruducentům a samotnému režisérovi Peteru Jacksonovi došla trpělivost. Oznámili zkoprnělým protestujícím, kteří původně hrozili dokonce stávkou, že když se jim nelíbí zacházení, budou si moci hledat klidně jinou práci. A pustili do médií zprávu, že vážně uvažují o tom, že produkci přesunou z Nového Zélandu někam jinam. A mezi možnými náhradníky jmenovali kromě Skotska, Kanady a Austrálie také Českou republiku.

↓ INZERCE
Inzerce Budvar
Inzerce Budvar

Neexistuje lepší příklad, který by ukazoval, že ve vnímání naší země došlo ve filmovém průmyslu k pozitivní změně. Ještě před rokem by Petera Jacksona o natáčení u nás nenapadlo ani uvažovat. Profese spojené s výrobou filmů bily na poplach před odlivem peněz z Hollywoodu. Na jaře byly konečně schváleny investiční pobídky, jejichž absence nás znevýhodňovala před většinou evropských zemí. A americké produkce se sem rychle vracejí. Vědí, že se zde mohou spolehnout na profesionalitu a kvalitní zázemí. Proto tu Tom Cruise natáčí čtvrtý díl série Mission Impossible. A proto Warner Brothers dali Čechům naději, že by se mohli podílet na tolkienovském dobrodružství.

V Česku by se asi samozřejmě nemohly točit velké exteriérové scény. Rozervanou krásu novozélandské pustiny na Českomoravské vysočině nenajdete. Ale komornější pasáže by tu klidně vzniknout mohly. Nikdo nenaznačuje, že to tak dopadne. Studio má se zástupci odborů, kteří mezitím couvli a vzdali se svých požadavků, schůzku příští týden. Ale vášně vzbudila výhružka odchodem na Novém Zélandu obrovské. Nejde jen o film a práci pro tisíce místních. Natáčení Pána prstenů udělalo z téhle ostrovní země oblíbenou turistickou destinaci a když pomyslíte na Nový Zéland, Středozem bude jednou z prvních asociací, která vás napadne. Kdyby se České republice podařilo třeba jen částečně podílet na fenoménu jménem Hobit, byla by to pro nás reklama k nezaplacení.


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].