Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Společnost

Žiletka na bakterie

Když si člověk umyje a usuší ruce, bude je mít čisté a suché. Za tento objev vděčíme vědcům z londýnské University of Westminster, kteří ho prezentovali na Evropském sympoziu o ubrouscích, a nepokoušejme se je urazit tím, že bychom se domnívali, že to je nějaký fórek. Není to vtip, hygiena rukou je klíčová pro hygienu obyvatelstva obecně, a tak je to vážný problém a vážná studie. Jejím cílem bylo zjistit, který způsob sušení rukou je nejefektivnější. V jejich práci najdeme také zprávu o tom, co se teď nosí v oblasti veřejných toalet a proč se dnes záchodek, který chce držet krok s dobou, neobejde bez přístroje zvaného jet air dryer či airblade, což je jakoby korýtko, kam se ruce vsunou a suší se tenkým proudem vzduchu pod tlakem.

Je to totiž výdobytek, zjistili britští vědci. Když si člověk usuší ruce normálním horkovzdušným sušákem na WC, zvýší se počet bakterií na nich až o, držme se, 303 procent. Celá hejna jich skáčou jako parašutisté při invazi ze zapařené mřížky. A dále. Lidé drží ruce pod sušákem příliš krátce, odcházejí s vlhkýma, a ve vlhku se bakteriím daří. Muži si je dosuší v průměru jen na 55 procent a ženy, o nichž se obecně má za to, že jsou k bakteriím mnohem nekompromisnější, protože si neodkládají ponožky na klávesnici, jsou v tomto případě rovněž ledabylé a suší jen na 68 procent.

Právě proto se teď nosí jet air dryer. Za deset vteřin jsou ruce suché na devadesát procent, tvrdí studie. Výrobců je víc, nejvehementněji si vynález připisuje podnikatel a zlepšovatel James Dyson. Žárovku nevynalezl, protože už byla vynalezená, zato vymyslel vysavač bez sáčků a nyní airblade, a tím, jak se píše na stránkách stroje na facebooku (líbí se 1683 lidem) „způsobil revoluci v toaltením průmyslu.“

S celou tou revolucí je však jeden problém, jak rovněž dokázali britští vědci. Je totiž také možné ruce si normálně do něčeho utřít (papírový ručník, ručník, kalhoty). Trvá to taky deset vteřin, ruce se usuší přesně stejně a pokud je utěrák čistý, je to proti bakteriím bezkonkurenčně nejlepší.

Až vám zase příště podá nějaký vědec svou ruku, čerstvě opláchnutou v umývárně, bude to příležitost se zamyslet. Jak si ji asi osušil a na kolik procent, kolik má na špičkách prstů bakterií, o čem asi bádá a jak je pěkné, že vědecko-technický pokrok zasáhnul už i oblast sušení rukou.
 -vkv-

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].