Jedenáct trendů roku 2012
Karolína Vránková pro vás připravila jedenáct trendů, o kterých se v roce 2012 psalo, mluvilo či někdy jen žvanilo.
1) Crowdsourcing znamená, ženemáte nápad, tak si o něj řekněte ostatním. Pak si můžete říct ještě o peníze, to je crowdfounding. V době Facebooku a internetu vás může založit pár miliard lidí – a to už je znát.
Pavel Turek: Už nepotřebujeme boháče
2) Urban Gardening rovná se pěstovat ředkvičky na místě k tomu zcela nevhodném, například na betonu uprostřed města anebo na střeše. Úroda je mizivá, ale městské zahradničení je založené hlavně na tom, že se s motyčkou v ruce popíjí pivo a debatuje o budoucnosti světa.
Karolína Vránková: Pod praporem mrkví za lepší město
3) Indoor outdoor znamená, že se sporty, při nichž jde hlavně o radost z přírody, slunce a čerstvého vzduchu, přesunou kamsi do haly. Vzduch tam moc čerstvý není, zato se tam dá dojet autem.
Jakub Turek: Outdoor míří indoor
4) Memy je obrázkové písmo dneška. Je ovšem třeba vyjádřit celou složitost světa (kauzu Davida Ratha, svůj emoční svět) jedním bláznivým obrázkem. Tím je pak možno obeslat přátele, ti už budou vědět.
Kamil Fila: Síť s drzými obrázky
5) Rozšířená realita je, když vám nestačí svět, jaký je. Chcete ho mít pokrytý popisky, cenovkami a reklamami, a proto se na něj díváte přes speciální brýle anebo přes mobil.
Karolína Vránková: Arnoldovy nové brýle
6) Módní aktivismus je když oblečení není jen oblečení, ale také vývěska vlastních postojů. Nejlépe se postoje vyjadřují na tričku, jde to ale i jemněji. Třeba když se modelka ve nových šatech vyfotí s babičkami z asijského slumu, předpokládá se, že kdo to uvidí, aspoň na chvíli se zamyslí.
Pavel Turek: Mít to na triku
7) Regionalita. Ne všechny věci je nutné dovážet z P.R.C., něco by šlo přeci docela dobře vyrobit někde poblíž. O tom uvažuje stále víc lidí, které pak potěší vše místní, regionální, domácí.
Karolína Vránková: Ekochic a biolátky
8) Líné rodičovství znamená nechat svoje dítě padat ze schodů, lézt na klín cizím lidem a pojídat sedmikrásky a ještě z toho udělat svou rodičovskou přednost.
Pavla Koucká: Rodičem bez křeče
Bloger Tomáš Feřtek: Proč jsou z rodičů neurotici
9) Start- upy jsou nové malé firmy, většinou podnikající za vydatné pomoci internetu. Mají nadějný začátek a často také brzký konec. Anebo se z jejich majitelů stanou milionáři. Vždyť také Amazon a Google jednou začínali.
Petr Kočí: Jobsové slepých uliček
10) Superekologie je, když vám přestane stačit biomrkev. Musí být ještě také sociálně odpovědná, vyrobená bez použití dětské práce a s minimální uhlíkovou stopou. Prostě superekologická.
11) Krabičková dieta je založená na přesvědčení, že pojídá – li se jídlo z předem připravené krabičky, člověk po něm zhubne. Toto přesvědčení se rozšířilo do té míry, že v roce 2012 vznikl rekordní počet firem, které každému dodají jeho krabičku s jídlem na celý den až do domu.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].