Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Reklama

Často hledáte, jak…

Společnost

Biocigarety

Jaký je rozdíl mezi tatrankou a cigaretou? Na oplatce není napsáno, že zabíjí. Zato je na ní napsáno, jaká obsahuje aditiva. Je jich dost, ale v tom se právě od cigaret neliší. Tam jsou také, jen se neví jaká. Ví to jen těch pár pánů v bílých pláštích v tabákových koncernech, kteří je tam přidávají a na rozdíl od pánů v bílých pláštích ve spojených pečivárnách to nemusejí nikomu říkat.

  • Autor: Respekt
• Autor: Respekt

Přídatných látek je přitom v cigaretách údajně na šest set a fungují podobně jako v oplatkách. Pro vlhkost, pro chuť, proto aby vydávaly pěkný proužek dýmu, což je zrovna jedna, která se do sušenek nedává. A pak jsou tam taky takové, které by měly zvyšovat jejich návykovost. Tak se to aspoň tvrdí. Že to jsou přísady, které upraví uvolňování nikotinu, další, které jsou sladké, takže maskují, že kouření je vlastně nechutné, a další, které způsobí, že neškrábou v krku. Výsledkem je, že více lidí víc kouří, což páni v bílých pláštích vidí každopádně rádi.

Nikdo neví, jak je to opravdu. Nicméně přineslo to novou módu. Cigarety etické, organické a bez aditiv, které se teď rozhodně nosí. Takže típáme startku a zapalujeme smrtku.

Cigarety Smrt (Death) byly první, které proklamovaly, že jsou bez aditiv. Ani na cigaretě samotné nebyl žádný potisk, aby kuřák nevdechoval barvu, jen drobný vodotisk, dva zkřížené hnátky a lebečka mu připomínaly, jak skončí. Jejich krátký obchodní úspěch skončil rychlou smrtí, ale přišly další.

Asi nejznámější jsou 1st Nation s nálepkou „první eticky produkované cigarety“. Princip je tento: farmáři z afrického Malawi vypěstují tabák, který od nich za dobrou cenu koupí američtí indiáni Mohawkové, kteří by asi jinak byli nezaměstnaní, ale takhle vyrábějí ve své rezervaci cigarety a člověk se „může ukouřit k smrti s dobrým pocitem, že pomáhá potřebným na dvou kontinentech“, jak to vtipně okomentoval redaktor Guardianu.

Ve výčtu by neměly chybět cigarety American Spirit a Manitou, které jsou oboje také bez aditiv, čímž se právě liší od oplatek. A pak ještě tím, že oplatky se nedají kouřit. Vůbec. Vážně. Ani to nezkoušejte.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].