Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Audit Jana Macháčka

Zaklínadlo svobodných voleb nestačí

Západ se měl v Iráku koncentrovat spíše na vládu práva, pojistky, svobodný tisk či občanskou společnost

Iráčtí sunnitští demonstranti s vlajkami al-Káidy • Autor: ČTK, AP
Iráčtí sunnitští demonstranti s vlajkami al-Káidy • Autor: ČTK, AP

Katastrofální situace v Iráku a obavy ze vzniku Sunnistánu nepochybně vedou Západ a Američany zpět k hledání odpovědi na otázku, co se stalo špatně. Celý účet za převážně americko-britskou intervenci se dá nakonec sečíst jako nezdar, a možná nejen nezdar. Leckdo si řekne, že kdyby byl dosud u moci kníratý diktátor, který uřezával lidem uši (například), situace by byla klidnější a stabilnější

Základní odpověď na otázku podle mne vychází z průlomové Zakariovy eseje pro Foreign Affairs z počátku roku 1998, o které tehdejší Respekt okamžitě a v Česku jako první obsáhle informoval: Západ se příliš soustředí na vývoz svobodných voleb, místo aby se koncentroval spíše na další aspekty liberální demokracie: vládu práva, pojistky a rovnováhy, svobodný tisk či občanskou společnost.

Samozřejmě že do Iráku jezdili po pádu Saddáma Husajna občas na osvětovou misi i ústavní soudci z postkomunistických zemí apod. Samozřejmě že se leckdo pokoušel pomáhat vzniku tamější „občanské společnosti“, jenže dnes je zřejmé, že se všechny ostatní pilíře ústavně-liberální společnosti kromě svobodných voleb akcentovaly málo, spíše se to všechno vykládalo jako jakýsi přívěšek či dodatek svobodných voleb.

Jenže pokud chtěl Západ - či v našem případě především „anglosaský Západ“ - vyvážet demokracii, měl od začátku tvrdit a zdůrazňovat, že organizovat svobodné volby bez stejného důrazu na všechny ostatní definiční znaky ústavně-liberální demokracie nemá vůbec smysl, nebo to může být dokonce nebezpečné a kontraproduktivní.

Irák • Autor: ČTK, AP
Irák • Autor: ČTK, AP

Samozřejmě že budovat alespoň zdánlivě nezávislé soudnictví je běh na dlouhou trať, pokud ale například tento cíl nebyl neustále zdůrazňován, byla to elementární chyba. Zároveň mělo být bez ustání vysvětlováno, že Spojené státy mohou mít třeba krásnou ústavu, nejvyšší soud, ale že jejich úspěch a stabilita se opírá také o náboženskou toleranci, která je srdcem stability systému.

Mělo se zdůrazňovat, že k volbám jsou třeba živoucí, stabilní a opravdu vnitřně demokratické politické strany a že jich nemohou být stovky. Měly se hledat specifika pro region a arabský svět; člověka napadne třeba silná druhá komora parlamentu, kterou reprezentují kmeny, klany a náboženské frakce.

Mělo se zdůraznit, že smyslem demokracie není potírání oponenta, ale dialog, deliberativní debata a neustálé hledání konsenzu. Mělo se donekonečna opakovat, že ani tohle všechno nestačí bez opravdu pluralitních médií, bez profesionální státní správy, bez občanské společnosti a tak pořád dokola.

Pokud tohle Západ neměl rozmyšleno a nesnažil se dostatečně tohle všechno pořád říkat, pak asi opravdu neměl do Iráku vstupovat.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].