Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Audit Jana Macháčka

Upadající BRIC a americké volby

Nové číslo prestižního dvouměsíčníku Foreign Affairs přichází s tématem „Demise of the Rest“. Je to narážka – s rýmem – na donedávna proklamovaný trend pád Západu („Fall of the West“) a vzestup ostatních („Rise of the Rest“). Termín „Demise of the Rest“ (otrocký překlad „rezignace zbytku“) dává tušit, že to tak slavné dávno není. Ruchir Sharma v hlavním textu čísla tvrdí, že představy o mezinárodní ekonomické konvergenci jsou mýtem. Jen málokteré země dokážou neobvykle rychle růst více než dekádu. Nyní se země skupiny BRIC začínají potácet v problémech. Čínský hospodářský růst se zpomalil z dvouciferných hodnot na sedm procent, brazilský ze čtyř procent na dvě, ruský ze sedmi na tři a půl a indický z devíti procent na šest. Mýty ale fungují. Polovina Američanů si dnes podle průzkumů myslí, že čínská ekonomika je už dnes větší než americká, přestože je stále teprve poloviční.

Pondělní Financial Times popisují, jak nefunkční podzemka přinutila Newyorčany vyndat kola ze sklepů. Přes mosty mezi Brooklynem a Manhattanem se valilo čtyřikrát více cyklistů než v běžný den. Odhaduje se, že leckdo nyní u ježdění na kole po této zkušenosti zůstane (v Praze k tomu před časem leckoho povzbudila stávka). I bez přírodní katastrofy je cyklistika v New Yorku den ode dne populárnější.

David Rohde píše na Reuters, že ať už vyhraje volby kdokoli, největším problémem Ameriky zůstane nefunkční Kongres. Současný americký Kongres je nejstraničtější, nejzablokovanější a nejméně populární v americké historii. Polarizace a rozdělení v Kongresu je horší než v americké společnosti. Může za to politicky motivované překreslování volebních obvodů i otevřeně stranické zpravodajství (Fox News a NBC). Senátor pokoušející se o nadstranický konsenzus je druhem zralým na vyhynutí. Americké politické kultuře dominují sebepotvrzující, médii krmené bubliny, kde pozorovatelé slyší jen vzájemnou denunciaci.

Něco podobného tvrdí i Bill Schneider, který však rozdělenou Ameriku chápe jako Obamův neúspěch. Obama přece sliboval, že rozdělenou zemi sjednotí, ale země je rozdělena mnohem více než před čtyřmi lety. Prezident Clinton vešel do historie se sloganem „It is the economy, stupid“ (Jde o ekonomiku, hlupáku). Pro Billa Schneidera je to „Lack of unity, stupid“. Je to nejednotnost, hlupáku. Právě rozpolcená politika vede Ameriku k „fiskálnímu útesu“, který může uměle způsobit novou recesi.

Delegitimizace Obamy začíná dříve, než byl zvolen. Romney bude vyzdvihován jako vítěz lidového hlasování, zatímco Obama vyhraje skrze volitele. Jenže zákon praví, že americký prezident se vybírá skrze volitele.

Tento Audit byl psán ještě před vyhlášením výsledků amerických voleb.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].