Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Audit Jana Macháčka

Stop tykadlismu?

Stopy tykadlismu • Autor: HN/Monika Ďuríčková
Stopy tykadlismu • Autor: HN/Monika Ďuríčková

Kolega Jindřich Šídlo v textu „Jak se dnes vyrábí disident“ vyslovuje názor, že je to s řidičem Romanem Smetanou celé umělý tyjátr, už vidí celebrity v dlouhohrajícím filmu, prezidentští kandidáti využívají příležitosti.

Šídla to celé nebaví, nudí se, štve ho, jak všichni sedají na špek tomu tykadlistovi a „jedou“ podle jeho předem připraveného scénáře.

Já se zase tím, co kolegu tak strašně nudí a unavuje, velice dobře bavím. Pořád mi to připadá stokrát zábavnější než třeba médii neustále omílaný „příběh rebelů z ODS“, kteří odmítají zvýšení DPH, protože se hlásí k „původním pravicovým ideálům“ této strany. (Rozumíme si dobře – jsou to ty pravicové ideály z doby měkkého tržního prostředí, bankovního socialismu a flagrantního rozkrádání na kapitálovém trhu? Jsou to ty pravicové ideály z doby, kdy ODS celé desetiletí odmítala deregulaci nájemného a privatizaci bank?) To je vrchol otravnosti – šíbři mají od prezidenta za úkol shodit vládu, nad hlavou mávají ideály a říká se jim rebelové.

Třeba dopis, který Smetana poslal ředitelce věznice, mne vysloveně rozesmál. Každý má holt jiný vkus.

Podle mne je to ale nejen vtipné, ale také důležité. Příběh řidiče Smetany rozvířil skvělou a užitečnou debatu o věcech, které jsme měli daleko méně ujasněné, než se mnozí z nás domnívali. Jaké jsou hranice svobody projevu? Co je politický projev a vyjádření názoru? Je politický billboard placený z daní soukromým majetkem? Co to je poškození majetku? Kdy se má soudkyně či soudce vzdát pro podjatost? Co by se stalo, kdyby se něco podobného událo v západních zemích s demokratickou tradicí? V odpovědích na tyto otázky si ujasníme, co chceme, proč to chceme a jak svobodnou společnost chceme, protože se ukázalo, že v tom vůbec jasno nemáme.

To, že někdo na toto téma točí dokument, považuji pak za doslova skvělý nápad. Dokument to může být aktuální, poučný i zábavný.

A apel na prezidenta, aby udělil milost? Proč? Já naopak apeluji na prezidenta, aby se držel svého názoru. My si pak můžeme udělat obrázek o tom, kam tento prezident spíše náleží, což je také nesmírně důležitá zpráva. Vzhlíží se ve svobodném západním světě, nebo spíše v autoritářském Orientu, kde prostoru pro humor příliš nezbývá?

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].