Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Reklama

Často hledáte, jak…

Audit Jana Macháčka

Španělské sluneční spáleniny, Klaus, Kalousek a spol.

V reportážích agentury Bloomberg se objevil text o španělském solárním boomu. Text začíná srdceryvným příběhem sedláka Germana Vilimelise, který přesvědčil svého otce i bratry, aby zastavili všechen svůj majetek a pustili se do solárního podnikání. Teď jim hrozí bankrot.

Takové dojemné příběhy se budou brzy psát i u nás. Jenže kdyby si tato země nechala zlikvidovat průmysl a podříznout konkurenceschopnost ekonomiky na dvacet let, byl by to příběh mnohem smutnější a srdceryvnější.

V textu mě zaujala například věta curyšského analytika: „Byla podceněna technologie – jak levně a jak rychle mohou býtpanely instalovány. Když máte 40 MW instalovaného výkonu, nenapadne vás, že když to přeženete, skončíte s 3500 MW.“

K fotovoltaice se vyjádřil i Václav Klaus. Na semináři CEP vynadal ministru Kocourkovi a řekl mu, že se mu nepodaří snížit ceny energie. Vláda prý pouze přendává peníze z jednoho šuplíčku do druhého.

Zde se ukazuje, že Klaus (pokud mluvil o dani) vůbec neví, o čem mluví, a netuší, jak je cena (na složence) konstruována. Příplatek za obnovitelné zdroje lze kompenzovat příjmem z daní naprosto jednoduše a efektivně. Se zdaňováním povolenek je to složitější. Tady bude muset vláda ještě sama přemýšlet, co to vlastně vymyslela a jak se to bude realizovat.
S Klausem lze naopak souhlasit s tím, že zodpovědnost padá výrazně i na Fischerovu vládu. To ovšem neomlouvá tuto vládu. Mohla se věci postavit čelem už na začátku léta. Informace k tomu měla.

Zdanění emisních povolenek je vlastně de facto ono zdanění uhlí a plynu, se kterým vláda koketovala asi před měsícem. Nic jiného to není. Navíc se daň může projevit ve zdražení silové elektřiny.

Stát takto navíc snižuje tržní kapitalizaci firmy ČEZ a její dividendový potenciál. Pokud měl s těmi šuplíčky prezident na mysli toto, má pravdu. Daňové řešení je správnější, jednodušší a čistší. A na CEP to koneckonců potvrdil Jan Světlík: ať platí ti, co na tom mají vydělat.

A nakonec ještě k arbitrážím. Premiér Nečas řekl na tiskové konferenci, že se arbitráží nebojí a za rozhodnutím vlády si pevně stojí. Ministr Kalousek řekl, že se z rozhodnutí neraduje, protože jde o „deformaci deformace“. Pokud budou u případných arbitráží kompetentní ministři vykládat to, co Kalousek v televizi, pak bude vše směřovat k prohře.

Moje hodnocení výkonu politických stran ve vztahu k solárnímu průšvihu je zatím toto: ČSSD (srážková 50% daň) – pozdě, ale přece a správně, ODS (srážková 26% daň) – pozdě, správně, ale málo, TOP 09 (povolenky) – pozdě, váhavě, špatně, složitě a nejasně, VV – nic, nula, nezájem.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].