Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Reklama

Často hledáte, jak…

Audit Jana Macháčka

Sorosova Kassandra

Jan Macháček • Autor: ilustrace: Pavel Reisenauer
Jan Macháček • Autor: ilustrace: Pavel Reisenauer

Stalo se to sice už před pár dny, ale v rámci všech těch zpráv o řecké krizi poněkud zapadla zpráva NRC Handelsblad o tom, že Angela MerkelováNicolas Sarkozy přesvědčovali bulharského premiéra, aby se Bulharsko nyní vzdalo žádosti o členství v eurozóně. Tvrdí to alespoň bulharský premiér Bojko Borisov, který bulharským televizním divákům řekl, že si nedovedou představit, jakou hrůzu a paniku řecká situace v Evropské unii nyní vyvolává. Dodejme podstatnou věc, že Bulharsko nyní plní všechna kriteria pro vstup a podle všech regulí by mělo vstoupit do ERM-II.

Ne všechny soubory pravidel v Evropské unii zjevně platí stejně nebo jsou stejně důležité. Na jedné straně je jakákoli pomoc Řecku nemožná, protože jí pravidla zakazují. Jiná pravidla určují, kdy je možné stát se členem eurozóny, ale najednou tato pravidla jaksi neplatí.

Kassandra finančních trhů George Sorosvaruje, že se eurozóna a nakonec i Evropská unie mohou kvůli Řecku rozpadnout. A navrhuje Řecku soubor pravidel pro řešení podobných krizí a také evropské daně a evropské ministerstvo financí. “Každá normální země má ministerstvo financí (Treasury)”, říká Soros.

Zní to čtenářům Respektu povědomě? Pokud ano, je to možná proto, že Soros tvrdí totéž, co autor Auditu. Škoda, že nejsem také odpovídajícím způsobem zaopatřen. Ono je to asi tím, že ta myšlenka není až tak pronikavá. K čemu jinému může normální člověk dospět? Avšak konec vtipkování: ono to totiž není moc k smíchu.

Ekonomové Un DadushMoises Nahn se ve Financial Times pustili do protiinflačních fundamentalistů, především těch z Německa a Evropské centrální banky. Ve sporu mezi hlavním ekonomem MMF Olivierem Blanchardem, který navrhl, aby evropské centrální banky po určitou dobu cílily inflaci až na 4 procenta a mezi ECB, která to označila za „hraní s ohněm“ či „extrémně neužitečnou či satanskou radu“ se deník FT staví za Blancharda.

Každý fundamentalismus, který se stane kultem, tedy i ten protiinflační je nebezpečný. Periferní státy eurozóny (Řecko, Portugalsko, Španělsko) měly dlouhá léta mnohem vyšší inflaci než Francie či Německo. Vyšší inflační cíl může pomoci vyrovnat nerovnováhy uvnitř měnové unie.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].