Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Audit Jana Macháčka

Soros: Je čas postavit se za EU

S tím, jak v sobě Ukrajinci objevují evropskou identitu, nebylo by asi špatné, kdyby ji v sobě objevili i Britové

George Soros • Autor: Globe Media /  Reuters
George Soros • Autor: Globe Media / Reuters

Zcela zásadní text k roli USA v ukrajinské krizi napsal pro Financial Times Gideon Rachman. Autor zdůrazňuje, že studená válka, kdy USA musely zaujmout tvrdý a nesmiřitelný postoj, je pryč. Spor o Ukrajinu je spor z éry globalizace, kdy nebezpeční rivalové a agresoři jsou často obchodními partnery. Se studenou válkou má případ Ukrajiny společné to, že podobně jako kvůli Maďarsku roku 1956, nepůjdou USA do války ani kvůli Ukrajině. Že to Barack Obama neudělá, není důkaz slabosti, ale důkaz toho, že je normální.

Podle Rachmana je ukrajinská krize testem toho, co USA udělají v případě Číny, kdyby se pustila do války s Japonskem. Japonsko sice na rozdíl od Ukrajiny chrání spojenecká smlouva s USA; ale co když Čína vsadí na to, že USA do války nepůjdou? Spustí Američané sankce vůči Číně, s níž jsou ekonomicky provázány a na jejímž zdraví stojí zdraví světové ekonomiky?

Ukrajinská krize je jistě výzvou pro Evropu, aby pokročila v procesu integrace nebo alespoň zabránila dezintegraci. K tomu se vyjádřil v textu pro Financial Times, který se jmenuje Je čas postavit se za Evropskou unii, i George Soros - jeden z mála lidí, kteří čas od času pronášejí na adresu Evropy patetická slova.

Soros zdůrazňuje, že zažil nacistickou i komunistickou okupaci Maďarska a na základě této zkušenosti chápal Evropskou unii jako prostor principů a hodnot otevřené společnosti; jako dobrovolnou asociaci rovných a suverénních, kteří se vzdají části suverenity pro společné dobro.

Především díky Německu, které nesprávně prosazovalo nesmyslnou politiku fiskální přísnosti, se Evropská unie bohužel redukovala na vztah věřitele a dlužníka, který nepředstavuje ani dobrovolnost, ani rovnost. EU je na křižovatce. Eurozóna – aby se zachránila – se musí více integrovat, to se však nebude líbit Británii, kde toto úsilí budou ještě zhoršovat již tak silné protievropské nálady. Unii tak reálně hrozí odchod Velké Británie, který by Evropu a její význam ve světě ještě oslabil.

A oslabená Evropa povede i k oslabení vlády práva ve světě a pokusů o koordinaci světového vládnutí. Je to vidět na příkladu Sýrie. Ve stejné chvíli, kdy jsou Ukrajinci ochotni položit životy za evropské hodnoty a evropské ideály, se Británie prý zasazuje o zrušení Evropského soudu pro lidská práva, který by se měl zabývat i zločiny páchanými na Ukrajině.

S tím, jak v sobě Ukrajinci objevují evropskou identitu, nebylo by asi špatné, kdyby ji v sobě objevili i Britové. 

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].