0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst
Audit Jana Macháčka2. 2. 20095 minut

Sarkozyho eurosummit, protekcionismus, Janota, Klaus apod.

[image id="120824790"]Francouzský prezident Nicolas Sarkozy chce svolat summit členských států eurozóny, a to do Berlína na 22.února. Důvody jsou podle deníku Le Monde zřejmé: eurozóna potřebuje společnou odpověď na hospodářskou krizi a české presidentství je slabé.

Astronaut

Francouzský prezident Nicolas Sarkozy chce svolat summit členských států eurozóny, a to do Berlína na 22.února. Důvody jsou podle deníku Le Monde zřejmé: eurozóna potřebuje společnou odpověď na hospodářskou krizi a české presidentství je slabé. Komentátoři upozorňují také na to, že Sarkozy se rozhodl krátce po dlouhém telefonátu s Barackem Obamou na základě kterého prý pochopil, že krize bude daleko hlubší než dosud čekal.

Proč se má konat summit svolaný francouzským prezidentem v Berlíně? To je přece jednoduché. Němci až dosud zvláštní summity eurozóny odmítali. Nikoli proto, že by chtěli podržet autoritu českého předsednictví, nýbrž proto, že nápady francouzského prezidenta chápali jako pokus omezit nezávislost Evropské centrální banky (ECB), jako snahu dostat tuto instituci pod politický vliv. A nezávislost měnové politiky stojí na žebříčku hodnot v Německu velice vysoko.

↓ INZERCE

Němci navíc nechtějí jakkoli rozvolňovat Pakt stability a růstu.

Uvidíme, jestli tentokrát sednou Němci nápadu s Berlínem na lep.

Co se českého předsednictví týče, to by v této souvislosti bylo chápáno jako slabé i kdyby se skvělo lepší (či alespoň nějakou) ekonomickou reprezentací. Nejsme prostě v eurozóně, stejně jako po nás předsedající Švédsko. V době krize se prostě nemůžeme divit, že chce měnová unie více diskutovat sama se sebou, celá věc tentokrát nesouvisí pouze s egem agilního francouzského prezidenta.

A dodatečná poznámka: chceme-li, aby naše předsednictví bylo bráno s větším respektem, měli bychom co nejdříve schválit Lisabonskou smlouvu. Když už nemáme to euro.

Součástí Obamova záchranného plánu, který schválila americká Sněmovna reprezentantů je i ustanovení zvané „Buy American“, které se konkrétně týká oceli pro stavební konstrukce. Kruciální otázka je, zda nyní v Senátu zvítězí zdravý rozum zastánců svobodného obchodu (s ohledem na historické reminiscence 30.let bychom mohli spíše říci „pud sebezáchovy“) nebo bude protekcionistické opatření rozšířeno ještě na další zboží.

Mimochodem: slavný americký ekonom Jagdish Bhagwati před americkými primárkami vyzvedával Baracka Obamu za to, že má menší ochranářské spády než Hillary Clintonová. Nyní Bhagwati otočil, v Obamově týmu nevidí příliš zastánců svobodného obchodu a vadí mu, že se v USA nikdo nezabývá tím, zda je například pomoc automobilkám v souladu s pravidly Světové obchodní organizace (WTO).

V pátek jsem na tomto místě upozorňoval na to, jak si americké banky bezostyšně vyplácely odměny z peněz daňových poplatníků. O víkendu jsem na televizi CNBC slyšel od jednoho bankéře zajímavý argument. Když se prý připustí, že vláda bude říkat bankám jaké mají vyplácet odměny, začne jim říkat i komu mají a nemají půjčovat a nařídí například omezit úvěry zahraničním subjektům.

To zní hrozivě, ale podle mne je ten argument použit jako vydírání. Tady přece nejde o to, že by zdravým bankám bral někdo odměny. Diskuse se vede o tom, že je nemravné vyplácet miliardové odměny, když banky zároveň inkasují státní pomoc. To, co se stalo koncem minulého roku s bankovními odměnami, je prostě neomluvitelné.

Součástí amerického záchranného plánu nejsou daňové škrty a vyšší státní výdaje, ale také pomoc jednotlivým americkým státům, z nichž některé – jako Kalifornie - nedokáží dostát svým závazkům a stojí na pokraji bankrotu.

Přitom je paradoxní, že řada postižených amerických států má ústavní dodatek o vyrovnaném rozpočtu a nesmí tedy vydat dluhopis. Pak se tedy federální vláda jaksi hodí, že… Černé na bílém se nám tu rýsuje, jak je nesmyslné strkat podobná ideologická dogmata do ústavy.

Náměstek ministra financí Eduard Janota, kritizoval v otázkách Václava Moravce minulé vlády za to, že nevyužily příležitosti vysokého (i šestiprocentního) hospodářského růstu a nesnižovaly dostatečně schodky a zadlužení.

Svatá pravda. Nepracoval náhodou Janota pro minulé i všechny předminulé vlády? Škoda, že s touto kritikou tehdy nevystoupil, ale loajálně plnil politické pokyny tehdejších šéfů. Janota fyzicky a exekutivně „dělal“ to, co sám nyní kritizuje.

Také vás překvapuje, že v žádném deníku ještě nevyšel článek Václava Klause o tom, jak chodil po Davosu a zjistil, jak se svět zbláznil a jak všichni – i ti, co nedávno tvrdili opak - podlehli mámení socialistických sirén a volání po státní pomoci a regulaci a  jak všichni vzdali „boj za svobodu.“ Klausovi přece muselo dojít, že svět podléhá daleko nebezpečnější módě než je levičácká iluze globálního oteplování. Jak to že prezident nepsal v letadle? Doufám, že svůj text už dokončuje.


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].