Soči na Letné
Soči na Letné • Autor: Kateřina Malá

Mám takový nepříjemný pocit, že se tato země den po dni, plíživě, jistě, a nakonec dokonce i okázale posouvá blíže ruským zájmům, osidlům a ruskému a asijskému kulturnímu „niveau“.

Prezident Zeman odjel do Soči (neodjeli tam Merkelová, Gauck, Hollande, Cameron, Obama ani Komorowski apod.), jednat tam bude s ruským, ale také s čínským, tádžickým, uzbeckým, kyrgyzským a ukrajinským prezidentem. S kým také, když tam nikdo jiný normální není?


Do Prahy Zeman pro změnu pozval ukrajinského, kyrgyzského a uzbeckého prezidenta, na podzim pojede do Číny. To jsou pořád řeči o ekonomické diplomacii, přitom 82 procent obchodní výměny realizujeme s EU, ale ekonomickou diplomacii chceme dělat s Orientem a diktátory.

Rusové vyplýtvali na Soči desítky miliard svých petrodolarů, financování bylo podivné, netransparentní a plýtvavé. Praha má svoji obdobu na Letné, kde vznikl jakýsi promopark na podporu ruských zájmů financovaný sponzory a českým daňovým poplatníkem.

Veřejnoprávní televize tomu všemu dělá propagandu. Pokud nesledujeme, co zrovna Zeman v Soči dělá, tak sledujeme v hlavní zpravodajské relaci vstupy z parku na Letné. V západní Evropě se nic důležitého neděje? Žádné zprávy z tohoto zapomenutého konce světa?

Jan Mládek tvrdí, že Rusy máme kritizovat leda prostřednictvím EU, ale chválit je můžeme z úrovně národní horem dolem, což on činí. V Americe oslavují propuštěné členky Pussy Riot, český prezident o nich doslova řekl, že to jsou „hysterické krávy“.

Hlavní město Praha tady sice nechce Janukovyče, ale co zbytek republiky? Zajímá někoho jinde než v Praze geopolitické zakotvení tohoto státu? Hraje se tu ruská (pardon, kontinentální!) hokejová liga, ale to je možná maličkost proti tomu, že až se zruší soutěž ČEZ na dostavbu Temelína (bude to brzy), přijde na řadu jiná varianta. Stavět bude český stát, podporovat se bude „český průmysl“ a financovat to budou Rusové, třeba Sberbank. Přesně tohle teď udělali v Maďarsku, kde stavbu jaderné elektrárny přidělil Orbán Rusům bez soutěže.

Jsme ještě na Západě, nebo jsme tam nikdy nebyli, jak pravil v červnu Karel Schwarzenberg? Vysvětlete mi, prosím, někdo, že se pletu, že propadám rusofobii. Že to je jenom tou olympiádou a smysly zjitřenými děním na Ukrajině a čtením knihy Bloodlands! Já se zatím utěšuji pouze tím, že mohlo být ještě hůř a že tu také mohl zrovna vládnout Zeman, Nejedlý, Mynář a Haškova ČSSD s komunisty.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte