Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Reklama

Často hledáte, jak…

Audit Jana Macháčka

Řebíček, Stiglitz o Řecku, „jestřábi“ z MMF apod.

Jan Macháček • Autor: ilustrace: Pavel Reisenauer
Jan Macháček • Autor: ilustrace: Pavel Reisenauer

Jak se lze dočíst kupříkladu zde, Česká republika jen za loňský rok získala z Evropské unie 42,3 miliardy korun.
Celkové kladné saldo je skoro sto miliard korun. A to máme jak známo velké rezervy, kdybychom byli v přípravě projektů a v spoluúčasti šikovnější, mohli jsme získat daleko víc.

Každopádně se už těším, až mi Petr Mach vysvětlí a spočítá, že to je vlastně úplně obráceně.

Bývalého ministra Aleše Řebíčka začala policie vyšetřovat, v politických kuloárech se proslýchá, že se k němu obrátili zády Mirek TopolánekMarek Dalík.

Troufám si však tvrdit, že Řebíčkovy obchody a konexe z doby než se stal ministrem, jsou z kriminálního pohledu daleko zajímavější. Stačí zopakovat, že bývalý rozvědčík StB Igor Střelec je Řebíčkův kmotr, který ho přivedl do lůna pravoslavné církve.

Střelec je napojen na ruskou mafii a je jednou z vůdčích postav nechvalně proslulé skupiny Interconnex a litoměřických fondů ČNIS. V HN jsem o tom psalpřed tím, než se Řebíček stal poprvé ministrem.

Na aktualne.cz je možné si přečíst věcný a nehysterický popis (na rozdíl od mnohých jiných médií) výsledků mise MMF v České republice. MMF doporučuje sjednotit DPH na výši 20 procent, zvýšit daň z nemovitostí (výpočet na základě tržní ceny), omezit sociální dávky střední třídě, mírně zvýšit podnikovou daň a tak dále.
Takže ze strany MMF žádné výkřiky o „řeckém scénáři“ jak by si přáli mnozí čeští alarmisté. Dále MMF navrhuje zvýšit věkovou hranici pro odchod do důchodu již v roce 2020, nikoli v roce 2030.

Rozpočtová opatření podle MMF „pomohla zmírnit propad hospodářského růstu, ale zároveň zvýšila schodek veřejných financí o 4 procenta.“ To je vcelku jasná odpověď těm, co tvrdí, že český schodek není z velké části cyklický.

Zatímco jistá média tvrdí, že „podniky z Česka prchají před Paroubkem“, stojí za zmínku, že mírné zvýšení podnikové daně schvaluje i MMF.

Mimochodem: MMF si těžko vůči České republice může dovolit nějakou drastickou rétoriku, když v listopadu 2008 věštil růst na rok 2009 ve výši 1,5 procenta. To je sice méně než Kalousek (4,8 procenta), ale stejně…

Ekonom Joseph Stiglitz přichází jako obvykle s víceméně disentním názorem, tentokrát se rozepsal na téma Řecko v deníku Guardian.

Stiglitz tvrdí, že Řecko trpí ostrými komentáři ze strany Evropské centrální banky, která ohrožuje oživení řecké ekonomiky. Rapidní utažení opasků může řeckou ekonomiku vrhnout do prudké recese.

Evropská unie má prokázat solidaritu s Řeckem a Evropská investiční banka má financovat proticyklická opatření, aby zabránila deflačnímu dopadu rozpočtových škrtů.

Co se Řecka týče, je tu ještě jedna zajímavost. Banka Goldman Sachs se snaží zprostředkovat prodej řeckých obligací za 25 miliard euro Číně, resp. čínskému rezervnímu fondu, který spravuje 2.400 miliard dolarů rezerv a jen za poslední čtvrt rok je navýšil o 139 miliard euro. Též je možné, že nějaká čínská banka koupí řeckou největší banku. Více o tom všem například v FT.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].