Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Audit Jana Macháčka

Pravice a spekulace o Klausově nástupu

Na přípravu voleb je asi přece jen pozdě

Václav Klaus • Autor: Ilustrace Pavel Reisenauer, Ilustrace - Pavel Reisenauer
Václav Klaus • Autor: Ilustrace Pavel Reisenauer, Ilustrace - Pavel Reisenauer

Na pravé části politického spektra to možná začne být před volbami zajímavé. Nadále trvám na tom, že hlavním účelem možného Klausova nástupu do politiky má být oslabení a rozdrobení pravice, jak to bývalý prezident slíbil prezidentovi současnému.

Před nějakým časem mi jeden upovídaný klausovský insider vyprávěl, že Klausův plán na návrat do Strakovky je založen na dvou předčasných volbách za sebou. V takovém případě Klaus nepotřebuje nyní nijak radikálně vítězit, potřebuje se do parlamentu dostat. Pak bude sázet na to, že menšinová vláda sociální demokracie s podporou komunistů nebo středových stran bude prostě nestabilní a další předčasné volby mohou přijít docela rychle.

Kdyby to náhodou dopadlo tak, že prezident Zeman skutečně bude muset jmenovat premiérem Bohuslava Sobotku, kterého za předsedu vlády nechce, a kdyby se k tomu ještě přidalo, že SPOZ se zatím nedostanou do parlamentu, může na dalších předčasných volbách začít pracovat sám současný prezident. Mezitím se Klaus pokusí být dominantní figurou na pravici. Jisté je, že zdrojů bude mít Václav Klaus dostatek – od velkých etablovanýcn finančních skupin po nejrůznější tradiční kmotry blízké ODS.

Jaký bude program? Lze očekávat nacionalismus a národoveckou xenofobii, a to v míře, o které se nám zatím ani nesnilo. Strana bude proti Evropské unii, a to velmi razantně. Budou se slibovat nerealisticky nízké daně a zrušení byrokracie. S prezidentem se nebude bojovat (to už Václav Klaus vyhlásil), ale  bude konstruktivně kritizován především za své proevropské postoje.

Možný Klausův nástup by byl nepříjemný hlavně pro ODS, která trpí ideovou a osobnostní vyprázdněností. Koaliční vláda s ODS zvýšila daně, tak je teď těžké si představit, že nyní bude zase kázat daně nízké. Antievropanství ODS je proti Klausovi opět spíše vlažné. V etablovaných evropských pravicových samosprávách od Německa po Británii se sice v posledních dvou desetiletích odehrály zajímavé ideové a programové proměny, potíž ODS však je, že o nich nic neví, protože v té straně nikdo nic nesleduje a nikdo si nic nečte.

Zemanův a Klausův scénář samozřejmě narušuje především TOP 09, která chápe, že lídrem levice je Zeman, a která chce konsolidovat všechny hlasy liberálního konstitucionalismu proti autoritářství. A součástí palácových dohod dvou důchodců podle všeho zatím není ani strana ANO.

Stále je však možné, že je to celé prostě bublina. Na přípravu seriózní volební struktury, kandidátek a logistické struktury je asi přece jen pozdě. Bobošíkové strana je nakonec přece jen příliš malá, jakousi strukturu místních kanceláří má, ale dá se něco takového stihnout přebudovat?

Peníze a motivace jsou jedna věc, ale čas, zaběhlá mašinerie a organizace velkých stran je věc druhá. Takže ještě uvidíme. Možná Klaus teď jen cosi zaštítí a bude se připravovat na evropské volby.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].