Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Audit Jana Macháčka

Macháček: Pokud v Číně zvítězí Kalouskův přístup, bude všude vymalováno

Svět kolem se nezastavil. Komentátor Respektu Jan Macháček se ohlíží za verdiktem Nejvyššího soudu o exposlancích ODS. Nezapomíná ani na německé volby a čínskou ekonomiku.

Kam míří čínská ekonomika • Autor: Milan Jaroš
Kam míří čínská ekonomika • Autor: Milan Jaroš

Nejlepší, věcný a didaktický rozbor úterního rozhodnutí Nejvyššího soudu jsem si přečetl z pera právníka Jana Kudrny. Vřele doporučuji. Kudrna mimochodem upozorňuje, že po odborné stránce šlo od začátku o sporný případ - navzdory tomu, že v něm má většina veřejnosti jasno.

Svět kolem se nezastavil. Nejprve k německým volbám. O víkendu vyšly dva průzkumy. Jeden od firmy Emnid v Bildu a druhý od firmy Allensbach ve Frankfurter Allgemeine Zeitung. Pokud FDP přeleze pět procent, má současná koalice většinu v suchu.

In %EmnidAllensbachCDU/CSU4140FDP56,5SPD2625,5Greens1212,5The Left76

Piráti i protievropská strana oscilují okolo dvou procent a do parlamentu se nedostanou. Evropa ani eurozóna nebudou rozdělujícím tématem. Opozice se podle Spiegelu Online bude během léta soustředit na to, že Merkelová musela vědět o amerických špionážních aktivitách v Německu.

Poznámka autora Auditu: Jakkoli jsou zájmy a preference aktérů českého rybníku při pohledu ze světa nepochopitelné, zdá se, že i Němci ztrácejí cit pro to, co je podstatné.

Zvítězí i v Číně Kalouskův přístup k veřejným financím a plošná fiskální restrikce? Sia Pin, bývalý člen vedení Bank of China a ředitel čínského vládního centra ekonomického výzkumu, prohlásil, že Čína musí propíchnout bublinu, splatit všechny dluhy a akceptovat nízký růst. Píše se to v Market News. Až se to stane, bude vymalováno: v Evropě, v USA – všude. Naštěstí ne každý v Číně si to myslí. Ale že si toto vůbec nějaký vlivný člověk v Číně myslí, a dokonce to říká, stojí za zaznamenání.

Martin Wolf ve Financial Times přemítá, proč vlastně celosvětová krize či tzv. velká recese nevedla k nástupu protekcionismu a rozpadu globalizace na rozdíl od Velké deprese 30. let. Zaprvé je to proto, že svobodný obchod je institucionalizován ve Světové obchodní organizaci, v řadě dalších paktů a třeba také v rámci EU.

Přes různé nedostatky, především v eurozóně, byla odpověď centrálních bank na finanční krizi nesrovnatelně lepší než ve třicátých letech. Globální kapitalismus už prostě nahradil národní kapitalismus. Byznys už není na té samé straně jako dělníci. Ideologie trhů a globalizace zůstala dominantní. A sociální záchranná síť ochránila lidi od nejhorších důsledků nezaměstnanosti.

Michael Burda píše na VoxEU, že národní centrální banky v eurozóně brání národní pozice, a to představuje velké riziko, které by mělo být překonáno zásadní reformou eurosystému. Slovo „národní“ by mělo být vyjmuto z názvů centrálních bank. Podobně jako v USA by měly centrální banky v eurozóně reprezentovat ekonomickou geografii, nikoli národní zájmy a hranice.

Až si tohle přečtou čeští eurobijci a eurofobové, to zase bude rykot.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].