0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Audit Jana Macháčka1. 12. 20083 minuty

ODS, Klaus a nová strana

Každodenní glosa o politice a ekonomice [image id="120824790"]Podle mého skromného úsudku nová politická strana odpadlíků z ODS nakonec nevznikne. Ostrá eurofobní orientace prezidenta republiky si při těch nejoptimističtějších prognózách může získat podporu maximálně deseti procent občanů.

Podle mého skromného úsudku nová politická strana odpadlíků z ODS nakonec nevznikne. Ostrá eurofobní orientace prezidenta republiky si při těch nejoptimističtějších prognózách může získat podporu maximálně deseti procent občanů. Hlava státu, která má podporu takto malé politické strany, se ocitne v politické izolaci a bude-li se stavět proti všem a zlobit, přijde omezení prezidentského rozpočtu nevyhnutelně na řadu (ať si o tom myslíme, co chceme) a možná přijde na řadu i „impeachment“ čili sesazení z funkce.

To není návrh, ale realistická předpověď. Klause nyní chrání ODS. Až ho chránit přestane, nedopadne to pro něj vůbec dobře.

↓ INZERCE
Inzerce Budvar
Inzerce Budvar

ODS má nyní velkou šanci stát se normální politickou stranou. Může mít (to znamená tolerovat) své euroskeptiky (backbenchers), eurofoby i eurofily, eurofederalisty či eurofundamentalisty, své národovce a příznivce globalizace, své liberály, libertariány, konzervativce, centralisty i regionalisty. Široký názorový proud bude spojovat jediné: víra v menší a efektivní stát, nízké daně a důraz na individuální zodpovědnost.

O zbytek se mohou uvnitř strany klidně prát. Lepší je pochopitelně, když diskuse názorových proudů bude kultivovaná, pravděpodobně ale taková (hned) nebude. Koneckonců půjde tu nejen o ideje, ale také boj o moc a ten se nikde na světě nevede jen v bílých rukavičkách.

Osobně mi na ODS byly vždycky protivné projevy fanatického sektářství. Když se objeví film Český sen, má ODS názor jako jeden muž (a žena). Když přijde Jan Švejnar na senátorský klub ODS, všichni mlčí nikdo se ho na nic nezeptá. Když ale nedávno ještě extrémně opatrný Petr Nečas označil argumenty Klausova mluvčího Petra Hájka za „kojzarovské“, začalo mi připadat, že ODS má šanci stát se časem sympatickou stranou, která dává přednost živosti před kamennou strnulostí.

Úspěch uvolněné či rozkročené ODS vyžaduje ale jednu věc. Dospělé voličstvo. Čeští voliči trestají partaje, které se hádají a honorují strany semknuté a jednotné. Dokud to tak ale bude, bude české voličstvo pořád postkomunistické, nikoli dospělé, vyspělé a „západní“. Možná by elity ODS mohly zkusit začít voliče převychovávat: názorové rozpory a ideové spory jsou normální, my je dokonce vítáme. Vítejte je také! Zkusil to nějaký politický lídr voličům někdy vysvětlit, přesvědčit je o tom?

Čtvrteční audit: Náš záložní balíček

Středeční audit: Ústavní soud a ČNB


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].