Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Reklama

Často hledáte, jak…

Audit Jana Macháčka

Obušku (ČNB a prezidente) zpět do pytle!

Prezident Václav Klaus nabádá v dopise vládu, aby požádala o tzv. opt-out (právo nevstoupit) do eurozóny. Podle Lidových novin činí totéž centrální banka, která vypracovala právní analýzu, jak se vstupu do eurozóny vyhnout.

Ukazují se zde dvě vážné věci. Prezident republiky je nepřímo volený úředník, který tu není od toho, aby úkoloval vládu v podobném smyslu, jako to znají ve Francii či do určité míry v Polsku. Nečasova vláda už se nechala aktivistickým Klausem úkolovat v oblasti portfolia životního prostředí, nyní nese důsledky: prezident ihned a rychle zaplní poskytnutý prostor a zjevně hodlá úkolovat vládu i v jiných oblastech svého zájmu. Profesor Klaus sice jak známo rozumí všemu, ale některým oblastem (EU, počasí) ještě o něco lépe.

Zahraniční politiku tvoří vláda a stejně tak vláda rozhoduje o tom, zda vstoupíme do eurozóny či nikoli. A vláda má dost rozumu na to, aby si včas a v klidu vyhodnotila, kam se Unie a eurozóna vyvíjejí. Prezidentův dopis má asi stejnou relevanci, jako kdyby do Strakovky poslal dopis jakýkoli jiný občan.

Druhá část věci je ale vážnější. Centrální banka se má starat o měnovou a finanční stabilitu tohoto státu. Ještě méně než prezident je tady ČNB od toho, aby určovala zahraniční politiku nebo říkala vládě, zda vstoupit nebo nevstoupit do eurozóny. Jakkoli může být titulek Lidových novin trochu nafouklý, zdá se, že centrální banka svoji zákonnou úlohu aktivisticky překračuje. Právní návody na to, jak se vymanit z evropských smluv, nemá centrální banka v popisu a náplni práce.

Jako kdyby nestačilo, že ČNB v poslední době působí jako ideologický a výchovný maják, který má poučit populaci o škodlivosti EU i eura. Poskytovat jízdní řády pro postup vlády – to už je přece jen trochu příliš.

Pokud se ČNB, kterou občané i daňoví poplatníci platí za něco úplně jiného, bude plést do zahraniční politiky i do výsostných práv vlády, do budoucna to může poškodit ji samotnou a její kredibilitu.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].