Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Reklama

Často hledáte, jak…

Audit Jana Macháčka

Nečas a Buštěhrad

Premiér Petr Nečas v neděli prohlásil, že na příkladu Středočeského kraje můžeme vidět, jak by vypadalo vládnutí ČSSD na celostátní úrovni.

Tak nevím. To bychom také mohli říci, že na příkladu Prahy za vlády Pavla Béma se ukázalo, jak bude vypadat vládnutí ODS na celostátní úrovni (mimochodem – tohle se do určité míry potvrdilo, mimo jiné proto, že kmotry typu Janouška a Hrdličky máme skoro v každém městě a každém kraji).

Hejtman Jihomoravského kraje Hašek (http://dialog.ihned.cz/komentare/c1–55974650-jiri-leschtina-proc-mlci-hejtman-hasek) je na tapetě kvůli tomu, že připravovaná rekonstrukce jízdárny v Lednici se také jeví jako předražená. Taktéž v souvislosti s tím, že rekonstrukce buštěhradského zámku byla nyní Středočeským krajem jako investiční akce zrušena, mne napadá, zda se tato země brzy neocitne v situaci, kdy nikdo raději nebude vůbec nic rozhodovat, aby nemohl být osočen z korupce.

Vtip je totiž v tom, že buštěhradský zámek i konírna v Lednici jsou v dezolátním stavu a je to škoda. Sice by bylo nejlepší, kdyby zámky coby černé díry na peníze byly vráceny původním majitelům, to ale bohužel jaksi nejde, takže budou dále hnít.

Mimochodem do podobné situace se dostala Varšava za primátora Kaczynského (v době ideologického tažení proti korupci a v době parlamentních a televizních vyšetřovacích komisí). Primátor raději vůbec nerozhodoval (kvůli svým vyšším politickým ambicím) a ve městě se takřka nestavělo, aby náhodou před volbami neupadl v podezření nebo nebyl očerněn. Jsme si jisti, že Česká republika nesměřuje do podobného začarovaného kruhu? Vždyť rozhodovat je tak nebezpečné! Není lepší a pohodlnější brát plat a nedělat vůbec nic? Vzhledem k tomu, že stát tvrdě šetří na investicích a evropským dotacím hrozí pozastavení či zastavení, čeká nás možná ještě další a hlubší propad stavební výroby.

Otázka evropských dotací bude dnes předmětem debaty s ekonomy na iHNed.cz . Často se objevuje názor, že evropské dotace vlastně ekonomice škodí. Už jen proto, že jsou to peníze umělé, nezasloužené a jaksi navíc, tak se utrácejí za blbosti.

Jiní lidé tvrdí, že ty peníze se utrácejí za blbosti pouze proto, že nad nimi není demokratická kontrola. To je podle mého soudu hloupost. Pokud utrácíme evropské peníze za nesmysly nebo s nimi plýtváme, je to jen naše chyba, mohli jsme je směrovat na rozumné a hospodárné projekty. Mimochodem za nesmysly či předražené zakázky se běžně utrácejí i peníze neevropské, které jsou pod „lepší“ demokratickou kontrolou.

Co hrozí české ekonomice a rozpočtu, vypadne-li ze hry většina evropských peněz? Je program Severozápad mimo všechny proporce, nebo je to v každém kraji stejné? Leckdo se domnívá, že z dlouhodobého hlediska je lepší zrušit evropské projekty a nastavit systém, který eliminuje rakovinu korupce jako hlavní brzdný faktor českého hospodářství. Jenže aby to nedopadlo naopak: nebudeme mít evropské peníze ani nebudeme umět eliminovat korupci.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].