Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Audit Jana Macháčka

Mávání motýlích křídel

Každodenní glosa o politice a ekonomice
[image id="120824790"]Až se v České republice začne také diskutovat o „záchranném balíčku“, bude se debata nepochybně ubírat podobným směrem, jakého jsme dnes svědky v Německu.

Až se v České republice začne také diskutovat o „záchranném balíčku“ (ať si o tom myslíme co chceme, takřka nevyhnutelně k tomu dojde), bude se debata nepochybně ubírat podobným směrem, jakého jsme dnes svědky v Německu.

Jeden tábor politiků, tedy pravice (v Německu jsou to křesťanští demokraté) budou žádat snížení daní, především daně z příjmu fyzických osob a možná i korporací. Povzbuďme poptávku, ale tak, aby se každý občan mohl rozhodnout, co si z dodatečného (nezdaněného) příjmu koupí.

Nesmysl – řekne levice. V těžkých dobách nebudou lidé dodatečný příjem utrácet, ale šetřit. Je třeba investovat do infrastruktury, stavět silnice, železnice, dálnice. To poptávku nepovzbudí – řekne pravice: na stavbách pracují Ukrajinci.

Co takhle kompromis? Mírné snížení daní a nějaké investice do infrastruktury? Jenže pak bude obojí tak mírné, že si toho sotva někdo v ekonomice všimne (tak to asi také dopadne). Nicméně – obrysy žhavé politické debaty, která se u nás odehraje někdy na počátku příštího roku se zdají být zřejmé.

Deník Financial Times přinesl v úterý sérii textů o tom, proč nikdo nepředpověděl současnou finanční krizi. Novináři se snaží odpovědět britské královně, která se takto podivila při nedávné návštěvě The London School of Economics.

Texty zastřešuje vynikající článek Johna Kaye. Zde je několik důležitých myšlenek. V 80. letech se zdálo, že počítače ovládnou ekonomické prognózy. S výkonnými procesory budou predikce jen a jen přesnější. Sen netrval dlouho. Nyní víme, že ekonomiky jsou komplexní, dynamické a nelineární systémy. Malé rozdíly ve vstupních podmínkách mohou způsobit obrovské problémy ve výsledcích jako může v pomyslném rčení mávání motýlích křídel způsobit hurikán.

Ekonomické věštění z křišťálové koule zůstává nevědecké. Trend je přítelem prognostika („trend is a forecaster‘s friend“). Extrapolace znamená, že budoucnost bude jako minulost, jen ve větší míře. Předpokládáme, že to, co nás teď zajímá – vzestup Asie a Číny, terorismus, nás bude ve větší míře zajímat i za dvacet let. Před dvaceti lety se lidé ale se stejnou intenzitou zabývali například vzestupem Japonska a představou, že tato země bude dominovat světu.

Budoucnost je nepoznatelná a pokud se někdo trefí, je to jen náhodou. Karl Popper říkal, že předpovědět vynález kola znamená vynalézt kolo. Údaje o vývoji v příštím roce se zpravidla zasadí někam mezi údaje o letošním roce a dlouhodobý trend…

Jenže stávají se i věci neobyčejné, jako třeba pád Lehman Brothers. Nedokáže je předpovědět nikdo, a už vůbec ne jejich důsledky a dopady.

Čtvrteční audit: Náš záložní balíček

Středeční audit: Ústavní soud a ČNB

Úterní audit: Dávkování špatných zpráv

Pondělní audit: Citi a Obamovi matadoři

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].