Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Audit Jana Macháčka

Klaus a vláda

Podle Václava Klause je dobře, že vláda nepadla, jinak by nastal chaos. Ano, a právě proto se po celou dobu pan prezident tolik snažil, aby vládě co nejvíce pomohl. Vládě pomáhal tím, že vůbec nic neřekl a neudělal proti zvýšení DPH, i když by býval tolik chtěl, a vůbec nevetoval prováděcí zákony k penzijní reformě a vůbec se nepletl do reformy sociální péče. S rebely a disidenty v ODS neměl vůbec nic společného – především s panem Borisem Šťastným – a předčasné volby a svržení vlády si vůbec nepřál.

Komentátor Lidových novin Daniel Kaiser považuje za geniální výrok Istvána Léka ze serveru Česká pozice, že „naštvaná zbrojařská lobby nadělila ministru Vondrovi kauzu ProMoPro“. Ano, zbrojařská lobby vybrala zvukařskou firmu, která mnohonásobně prodraží zakázku a pošle stamiliony korun na podezřelé účty v zahraničí. Ano, zbrojařská lobby dobře věděla, že po pádu vlády uprostřed předsednictví EU v roce 2009 přijde vláda Jana Fischera, a zbrojařská lobby už na začátku roku 2009 dobře věděla, že v další vládě se pak Vondra stane ministrem obrany.

Evropská unie a Mezinárodní měnový fond právě projednávají záchranný balík pro nemocné banky na Kypru. Může se jednat o 10 miliard eur – existují tu ale důvodné obavy tajných služeb, že tyto peníze budou využity k praní špinavých peněz ruských oligarchů. Kyperská ekonomika je de facto v bankrotu díky svému propojení s ekonomikou řeckou. Bohatí Rusové jsou na Kypru jako doma a ruská vláda už poskytla vládě kyperské 2,5 miliardy eur. Peníze už byly použity a Putin nyní váhá, zda má poslat další.

John Mauldin se domnívá, že nejdůležitější zprávou amerických voleb je, že Kongres zůstává stejně rozdělený jako před volbami. Přitom právě rozdělený Kongres Ameriku v posledních letech nejvíce paralyzoval tím, že se neshodl na dluhovém stropu, a tím, že Ameriku přiblížil fiskálnímu útesu. To vede k tomu, že je americká ekonomika pro trhy a investory obtížně předvídatelná.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].