F-word jako federalizace
Je hezké, že se v Ženevě jednalo o Ukrajině, skepse i opatrnost jsou však namístě
Je hezké, že se v Ženevě jednalo, že se jednající na něčem dohodli a nerozešli se ve zlém. Skepse i opatrnost jsou však namístě. Například – Rusko se s ostatními dohodlo, že ozbrojené skupiny vyklidí pozice, obsazené budovy a složí zbraně. Jak to ale chce Rusko zařídit, když tvrdí, že s těmi ozbrojenci nemá nic společného, a říká, že je Moskva ani nevyzbrojila ani je neřídí.
Povstalci z Doněcku pro změnu žádají, aby byl vyklizen kyjevský Majdan, protože tam - jak známo - leckdo ještě stanuje, klidit se nehodlá, a už vůbec ne kvůli tomu, že to chtějí Rusové… Na druhou stranu dohoda má pouze „uvolnit napětí na východní Ukrajině“ a nikdo se netváří, že by se blížil konec krize.
…


Autor Auditu patří – jak věrní čtenáři dobře vědí – mezi tzv. eurofederalisty, tedy lidi, kteří věří, že Evropa potřebuje pro svoji stabilitu, prosperitu a mír dokončit federalistickou stavbu, kterou započala vytvořením měnové unie. Být přesvědčen o vhodnosti federalismu pro EU však neznamená odhodlání předepisovat federalismus cizím entitám a chápat federalismus jako univerzální recept.
To první je nejdůležitější. Kdybychom narýsovali paralelu se vznikem USA, tak se to s tím ukrajinským federalismem má, jako když kolonistům doporučovala federalismus britská koruna.
Putinova propaganda dnes říká federalisté těm sympatickým maskovaným „intelektuálům“, kteří obsadili budovy v Doněcku. Přitom je – jak ukazuje příklad evropské integrace – obtížné pochopit podstatu federalismu i pro mnohé evropské elity. Není divu, že leckdo v Kyjevě je na slovo „federalismus“ alergický a The New York Times napsal, že se stalo ekvivalentem „f-word“.
To, co Rusové pro Ukrajinu navrhují, tedy že by jednotlivé oblasti mohly dělat svoji zahraniční politiku, nemá s federalismem nic společného; obranu a zahraničí musí dělat centrum
A nakonec je tu Ruská federace, která se sice federace jmenuje, ale federací není, například proto, že lokální gubernátory jmenuje Kreml.
…
Švédská ekonomika se propadla do plnohodnotné deflace. Inflace byla od listopadu nula a od ledna je negativní. Švédsku hrozí propad do deflační spirály. Protože Švédsko není podobně jako Česká republika v eurozóně, máme tu další důležitý kontext pro posouzení podzimních kroků ČNB.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].