Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Reklama

Často hledáte, jak…

Audit Jana Macháčka

F-word jako federalizace

Je hezké, že se v Ženevě jednalo o Ukrajině, skepse i opatrnost jsou však namístě

"Federalizace?" - "F-word." • Autor: Profimedia.cz
"Federalizace?" - "F-word." • Autor: Profimedia.cz

Je hezké, že se v Ženevě jednalo, že se jednající na něčem dohodli a nerozešli se ve zlém. Skepse i opatrnost jsou však namístě. Například – Rusko se s ostatními dohodlo, že ozbrojené skupiny vyklidí pozice, obsazené budovy a složí zbraně. Jak to ale chce Rusko zařídit, když tvrdí, že s těmi ozbrojenci nemá nic společného, a říká, že je Moskva ani nevyzbrojila ani je neřídí.

Povstalci z Doněcku pro změnu žádají, aby byl vyklizen kyjevský Majdan, protože tam - jak známo - leckdo ještě stanuje, klidit se nehodlá, a už vůbec ne kvůli tomu, že to chtějí Rusové… Na druhou stranu dohoda má pouze „uvolnit napětí na východní Ukrajině“ a nikdo se netváří, že by se blížil konec krize.

Autor Auditu patří – jak věrní čtenáři dobře vědí – mezi tzv. eurofederalisty, tedy lidi, kteří věří, že Evropa potřebuje pro svoji stabilitu, prosperitu a mír dokončit federalistickou stavbu, kterou započala vytvořením měnové unie. Být přesvědčen o vhodnosti federalismu pro EU však neznamená odhodlání předepisovat federalismus cizím entitám a chápat federalismus jako univerzální recept.

To první je nejdůležitější. Kdybychom narýsovali paralelu se vznikem USA, tak se to s tím ukrajinským federalismem má, jako když kolonistům doporučovala federalismus britská koruna.

Putinova propaganda dnes říká federalisté těm sympatickým maskovaným „intelektuálům“, kteří obsadili budovy v Doněcku. Přitom je – jak ukazuje příklad evropské integrace – obtížné pochopit podstatu federalismu i pro mnohé evropské elity. Není divu, že leckdo v Kyjevě je na slovo „federalismus“ alergický a The New York Times napsal, že se stalo ekvivalentem „f-word“.

To, co Rusové pro Ukrajinu navrhují, tedy že by jednotlivé oblasti mohly dělat svoji zahraniční politiku, nemá s federalismem nic společného; obranu a zahraničí musí dělat centrum

A nakonec je tu Ruská federace, která se sice federace jmenuje, ale federací není, například proto, že lokální gubernátory jmenuje Kreml.

Švédská ekonomika se propadla do plnohodnotné deflace. Inflace byla od listopadu nula a od ledna je negativní. Švédsku hrozí propad do deflační spirály. Protože Švédsko není podobně jako Česká republika v eurozóně, máme tu další důležitý kontext pro posouzení podzimních kroků ČNB.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].