Experti, odborníci, profíci a posluhové na obojku
[image id="120824790"]Chystá se vláda odborníků. Současná vládní koalice i ČSSD mají nominovat stejný počet ministrů. Ministři nemají mít žádné partajní legitimace, zde bych si ale odvážil tipnout, že se tato „fundamentalistická“ bezpartajní vize beze zbytku nevyplní. Svoji vládu expertů – když se obě velké strany nedohodnou – chystá prý i prezident republiky. Bude mezi experty ČSSD, ODS a Hradu nějaký průnik?
Chystá se vláda odborníků. Současná vládní koalice i ČSSD mají nominovat stejný počet ministrů. Ministři nemají mít žádné partajní legitimace, zde bych si ale odvážil tipnout, že se tato „fundamentalistická“ bezpartajní vize beze zbytku nevyplní. Svoji vládu expertů – když se obě velké strany nedohodnou – chystá prý i prezident republiky. Bude mezi experty ČSSD, ODS a Hradu nějaký průnik? A proč nesmí mít odborník stranickou legitimaci? Dostane ji potom za zásluhy? Nebo ji musí odevzdat před vstupem do vlády?
Podívejme se z hlediska expertního na současnou vládu. Nejméně dva experty v ní určitě najdeme, ale můžeme si už teď vsadit na to, že zrovna oni v žádné příští vládě nebudou. Například Martin Bursík je z hlediska odbornosti mužem na svém místě. Vystudoval obor, který má jeho úřad v portfoliu a rovněž se v oboru živil. Karel Schwarzenberg se diplomacií a lidskými právy zabýval dlouho předtím než se vrátil do Československa. Oproti tomu Miroslav Kalousek, který ve vládě (prý, snad) zůstane, je inženýrem chemie. Je všeobecně oslavován jako rozumný ministr financí, je ale už expertem? Působil léta v rozpočtovém výboru parlamentu, ale například jeho angličtina (bez které se ekonomický expert neobejde) je – jak sám přiznává – bídná.
Mnoho dalších expertů ve vládě nenajdeme a existují dokonce ministerstva, ke kterým příslušná odbornost vůbec neexistuje. Lze být například odborníkem na místní rozvoj?
Zdá se, že odborníci se do vlády příliš nepohrnou. Jak je například vidět na současném projednávání protikrizových opatření obou stran, chystají politici legislativní smršť protikrizových nápadů a pak už asi pomalu odjedou na prázdniny, už proto, že na další báječné ideje nezbudou peníze. Odborník bude mít sice své expertní názory, ideje a vize, ale bude mít zakázáno předkládat jakékoli legislativní návrhy a změny. Když si bude přát ministerskou vyhlášku (nebo vyhlásit větší zakázku), bude se muset nejdříve zeptat, jestli mu ji schválí na Jánském vršku, na Hradě nebo v Lidovém domě. Budou to zkrátka experti na krátkém obojku. Spíše to vypadá, že ve vládě budou sedět nějaké úřednické myši, které přežijí dobu dovolených a pak už snad budou volby.
Měl by zájem o práci v odbornické vládě například někdo z poradenského sboru NERV? To je otázka. |Z propočítaných návrhů NERV se nyní vaří guláš smíchaný s nápady stranických sekretariátů. Proč sloužit lidem, kteří vám hodili vaší práci na hlavu?
Motivaci sociální demokracie nechápu. Proč nenechá dovládnout politickou vládu – jak se módně říká – na současném půdorysu? Vzhledem k tomu, že se budou zhoršovat dopady krize, mohla by se proti ní snadno vymezovat. Nyní Paroubek a jeho lidé chtějí přebrat část zodpovědnosti. Bude Paroubek kritizovat pouze experty navržené ODS a ty vlastní chválit? A co bude po té až vláda expertů skončí? Jak politici vysvětlí, že jí bohužel bude muset zase vystřídat vláda diletantů, hlupáků a amatérů, jinými slovy řádná politická vláda českých politických profesionálů? Jak politici vysvětlí, že když pomine politická krize, přestane být už odborníků třeba?
Úterní audit: Rusové v MOL – strategický průšvih roku
Pondělní audit: Kdo peníze lije, sype, pumpuje a Rusové v MOL
Páteční audit: Pravda a láska zvítězí… a letiště Franze Kafky
Středeční audit: Paroubkova fatální chyba a Klaus na koni
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].