Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Audit Jana Macháčka

Bez smyslu a nápadu

Česká ekonomika se – měřeno poklesem HDP – již třetí čtvrtletí za sebou zmenšuje. To se někomu s ohledem na nepříznivý evropský a světový vývoj může jevit jaksi adekvátní, ale není tomu tak. Polská a slovenská ekonomika rostou takřka o tři procenta. Neklesá ani HDP v Německu, se kterým jsme svázáni především průmyslem, a ekonomika stále ještě roste v Rakousku či Nizozemsku. Velmi dobře se daří i Švédsku.

Vidíme, že s členstvím v eurozóně vývoj moc nesouvisí. Polsko ani Švédsko v ní nejsou, Slovensko a Slovinsko (tomu se pro změnu velmi nedaří) ano.

Všichni se shodují v tom, že třetí a patrně i poslední čtvrtletí letošního roku bude v celé Evropě především z hlediska propadu výroby mnohem horší, v tom případě ale budou mnohem horší i výsledky naší ekonomiky. 

Čím to je? Na vině je slabá domácí poptávka, vládní rozpočtové škrty v platech a investicích. Pravicoví komentátoři zase zdůrazňují především ohlášené zvyšování DPH: lidé jsou pak v utrácení opatrní a raději šetří, firmy odkládají investice.


Česká fiskální politika je nepochybně příliš restriktivní, zpomaluje ekonomiku a vyvolává potřebu další restrikce. Potíž je v tom, že vláda vlastně jinou než fiskální politiku nemá. Možná by se ještě dalo skousnout, že nějaký ministr financí je přísný, suchopárný a neoblomný, v tom případě má ale vláda mít v oblasti hospodářské politiky ještě jednu tvář, která společnosti nabídne cestu a optimistickou vizi.

Pravice u nás vládne od roku 2006 a nemůže se bohužel vymlouvat: čísla a komparace se sousedy hovoří jasně. Česká pravice se vždy vysmívala systému investičních pobídek nastavených sociální demokracií. Koneckonců proč ten systém nekritizovat – jenže je třeba ho přebít lepší vizí a strategií, ale místo toho přišlo bezvýrazné nic. Liberálové chtějí tradičně podporovat růst nízkými daněmi a zjednodušením byrokracie, jenže vláda daně zvýšila a ještě zvýší.

Od pátku 17. 8. až do 31. 8. audit nebude vycházet.

Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte