Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Podcast

Zlaté padáky zůstávají. V Bruselu

Mnohamiliónová výsluha končí pro americké bankéře, pro evropské politiky ale zůstává. Odcházející eurokomisař Mandelson je toho důkazem.

Mnohamiliónová výsluha končí pro americké bankéře, pro evropské politiky ale zůstává. Odcházející eurokomisař Mandelson je toho důkazem.

Sousloví zlatý padák se v posledních týdnech skloňuje především na Wall Streetu. Americký Kongres prosadil do záchranného plánu finančního sektoru ministra financí Hanka Paulsona klausuli o zákazu astronomického odstupného bankéřů a královských prémií za příliš riskantní spekulace. Možná kongresmani před volbami chtěli svým voličům ukázat, jak se umí vypořádat s mužem, jenž ještě před třemi lety bral v Goldman Sachs 38 miliónů dolarů.

Jestliže se Amerika správně rozhodla v době krize osekat výhody těch, kteří se vezli na dosavadní vlně investičního kapitalismu (či jak se nyní módně říká kasínového kapitalismu), Evropa trochu pokulhává. Není známo, že by dosavadní eurokomisař Evropské unie pro obchod Peter Mandelson během svých čtyř let ve funkci jakkoliv varoval Evropu před riziky vysoce spekulativních investic a minimální regulací sekuritizace a dalších nových finančních nástrojů. Přesto po svém předčasném odchodu dostane z unijního rozpočtu v přepočtu milión liber.

Jak je to možné? Brusel rozhodl, že z daní plátců v jednotlivých zemích bude platit i předčasně končící eurokomisaře. V případě Mandelsona je to 78 tisíc liber po další tři roky. K tomu pak nárok na královskou penzi v hodnotě asi tři čtvrtě miliónu liber po dosažení 65 let věku. Británie je pobouřena. Z britských daní se nyní budou sanovat banky za 37 miliard liber a ten, který bude mít zásadní vliv na celou akci, najde každý měsíc na účtu větší částku než premiér.

Nejen že je to nemorální v dnešní době, aby Brusel takto rozhazoval peníze. Je to i nelogické. Mandelson nedostává zlatý padák za excelentní práci (s liberalizací světového obchodu nehnul ani o píď), ani za to, že nebude u konkurence využívat získané know-how. Naopak, jak už to u odsunutých politiků bývá, eurokomisařství pro něj bylo jen odstavným pruhem, než se naplno mohl zařadit opět do hlavního proudu národní politiky. A za to vyplácí zlaté padáky jen blázen. A Evropská unie.

Díky za pozornost. Další audia si můžete stáhnout na adrese podcast.respekt.cz

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].