0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Podcast16. 12. 20083 minuty

Dědicové francouzských komunistů

Francii ani v 21. století neopouští nadšení pro extrémní levici.

Francii ani v 21. století neopouští nadšení pro extrémní levici.

O víkendu Francouzi přihlíželi úpadku tamní kdysi mocné komunistické strany. Opět do svého čela strana zvolila Marie-George Buffetovou, symbol několika málo minulých úspěchů a mnoha nedávných proher. Tato politička, která se dala k francouzským komunistům rok po sovětské okupaci Československa, svůj vrchol zažila v roce 1997, kdy dostoupala až do vlády Lionela Jospina. O čtyři roky později se stala dokonce vůdkyní francouzských komunistů. Od té doby je to ale bída – popularita strany i jí samotné upadá. Naposled v roce 2007 získala v prezidentské volbě pouhých 1,93 procenta hlasů. Přesto chřadnoucí francouzští komunisté ji znovu zvolili do čela – zjevně straně scházejí nejen voliči, ale i nové tváře.

Reklama

Přesto by bylo chybou chystat se zavřít knihu popisující barvité dějiny francouzské extrémní levice. Zdiskreditovaná komunistická strana ve Francii prohrává, ale letitý zápal Francouzů pro extrémně levicová hesla neutuchá. Nyní je jen otázkou, kdo někdejší prostor uvolněný komunisty vykryje. Hlavní levicová síla – Socialistická strana – to nebude. Ta má dost problémů sama se sebou. Ale už se zde formují nové rudé úderné skupinky.

První se jmenuje Levicová strana a vede jí odpadlík od socialistů Jean-Luc Mélenchon. Pokud vám název strany něco napovídá, není to náhoda. U nedávného vzniku Parti de gauche asistoval zakladatel německé Linkspartei Oskar Lafontaine. A obě strany nemají jen společná jména a ostře levicový kurz. Mélenchon chce po vzoru „rudého Oskara" přebrat vedle komunistických příznivců i velkou část voličů hlavní levicové strany nespokojených s reformismem současného vedení.

Druhý adept na opanování francouzské extrémní levice vznikne až příští leden. Tehdy se bude zakládat Nová strana proti kapitalismu. Název je to sice nový, Francouzi už ale znají hlavní ingredience – demontáž kapitalismu jak volebním způsobem, tak „sociálním bojem", přičemž hlavním nástrojem má být třídní boj. Do čela se postaví dosavadní vůdce Ligy revolučních komunistů Olivier Besancenot, populární mladík, který v duchu své trockistické ideologie zavrhl své vysokoškolské vzdělání a dělá pošťáka. Naposled všechny překvapil v prezidentských volbách kdy dostal hodně přes milión hlasů, tedy více než 4 procenta. A to je teprve začátek jeho politické kariéry.

Ve Francii tedy komunistická strana pomalu umírá, ideály popření osobní svobody a vlastnictví však bohužel na francouzské politické scéně zůstávají.

Děkuji za pozornost. Další podcasty si můžete stáhnout na adrese podcast.respekt.cz.


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].