0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Anketa2. 10. 20148 minut

Skoro všechno, co v Brně nejde, někde jinde jde

Předvolební anketa: Co byste chtěli, aby se ve vašem městě změnilo?

Aby vlaky měly kde stavět... • Autor: Karel Cudlín

Po před volebních reportáží z Ostravy (Pryč odsud) a Brna (Nádraží jako brzda) přibyl v novém čísle tišteného Respektu text o Praze (Nečekaný volební hit). Zároveň jsme lidem z těchto měst položili anketní otázku: Co byste chtěli, aby se ve vašem městě změnilo? Případně je tu tu před komunálními volbami strana či uskupení, které onu změnu nabízí? Následující odpovědi jsou z Brna:

CREATOR: gd-jpeg v1.0 (using IJG JPEG v80) • Autor: Respekt
CREATOR: gd-jpeg v1.0 (using IJG JPEG v80) • Autor: Respekt
Reklama

Adéla Elbel, překladatelka: Při sledování předvolebních plakátů, které vykvetly po republice, se bavím stejně jako konkurenční televize u Pečeného sněhuláka. Buď se reklamní agentury rozhodly většinu kandidujících vytrolit tak, že jim nabídli parodii na kampaň, nebo to kandidáti vymýšlejí sami na nějaké mně dosud neznámé droze. Jinak si nedovedu vysvětlit lapače voličů s titulky Ulice bez psí stolice, Mám rád naše psy, ne jejich hovna nebo smyslné Pro spoustu z nás to bude poprvé, nestyďte se nám dát šanci. Proto jsem ráda, že volím v Brně. Myslím, že velká část Pražanů aktivních na sociálních sítích nám závidí jednoduchou volbu - Žít Brno.

Žít Brno s podporou Pirátů je nové politické hnutí, které se rozhodlo zvrátit poměry na komunální úrovni, a tnout tak do Onderkova srdce na Brně střed. Hnutí se skládá z velké části z už dávno aktivních občanů, kterým se nelíbí, jak radnice město spravuje. Například Matěj Holan bojuje proti hazardu silou skoro tak velkou, jako má Onderka sny o svém boji, a Barbora Antonová se ve volném čase místo sledování seriálů věnuje právům menšin. Tak ty bych chtěla vidět na radnici. Ze soukromých přání: chtěla bych, aby místo dalšího obludného obchoďáku Au-park (nomen omen) vyrostl v Brně velký park. Myslím se stromy, hřištěm, lavičkami, sportovištěm… Prostě, jak to mají všechna vyspělejší města, kde už pochopili, že člověk žije nejen nakupováním. Jak skromné, jen se to asi neslučuje s Onderkovými sny, tak nic.

622074 525798167430994 1879885504 o • Autor: Respekt
622074 525798167430994 1879885504 o • Autor: Respekt

Petra Kubáčková, ilustrátorka: 

Přála bych si, aby lidé, Janáček a architektura nebyli v Brně underground. A tak jsem vděčná Žít Brno, nejen za humor, ale především za neutuchající aktivitu a občanskou zoodpovědnost v prosazování každodennosti, která dává smysl.

IMG 0523 • Autor: Respekt
IMG 0523 • Autor: Respekt

Veronika Brázdilová, programová koordinátorka Knihovny Václava Havla: 

Pracuju v Praze a do Brna jezdím už pouze na víkendy. Trvalé bydliště mám nicméně stále v Brně, proto tam volím a také sleduju tamní dění. Nejdříve zmíním, co měnit nechci - polohu hlavního nádraží.

aopak bych uvítala posílení brněnského letiště; výstavbu vlakových rychlotratí; vytvoření systému sdílení kol a zlepšení podmínek pro cyklodopravu; více městské zeleně; méně billboardů; lepší využití prázdných míst v centru města místo dalšího bujení „hyper super“ (marketů) na okrajích; transparentnější fungování radnice a zrušení heren.

Veskrze všechny tyto nápady (a mnohé další podnětné) plánuje prosadit uskupení Žít Brno v čele s Matějem Hollanem. Tito lidé mají za sebou velký kus dobré práce v pozici aktivistů a nyní se rozhodli kandidovat. Jsem na ně zvědavá a držím jim pěsti.

yayayayay • Autor: Respekt
yayayayay • Autor: Respekt

Boris Klepal, hudební kritik a publicista: V první řadě bych chtěl, aby se aspoň trochu změnili lidi. Já vím, že je to do předvolební ankety přání nepraktické, ale jako nepolitik si ho můžu dovolit. Pravda je totiž taková, že když budou o něco lepší lidi, bude lepší i magistrát, který je těch lidí obrazem. My tady o tom můžeme mudrovat, jak chceme. Někdo řekne, že Onderka je vůl, jiný to hodí na Bohuňovskou nebo Andera a bude se modlit, aby za něj orodoval svatý Matěj Hollan, ale to je všechno stejně komické. Lepší politici vyjdou jenom z lepší společnosti – otevřené, tolerantní a ohleduplné. Ze splnitelnějších věcí bych chtěl, aby se v Brně začal stavět pořádný koncertní sál a byla lépe koordinovaná kulturní politika města. A pokud už na kulturu není víc peněz, tak ať ji aspoň dirigují lidé, kteří o ní něco vědí a mají ji rádi. Změny v tomto směru nabízí leckdo, realizaci věřím jen nepatrně. Pokud otázka směřuje k mé volební preferenci, tak je to Strana zelených. Její působení v rámci Brna se mi zdá vcelku přijatelné a konzistentní.

IMG 3457 • Autor: Respekt
IMG 3457 • Autor: Respekt

Michal Kašpárek, publicista: Přál bych si radní, zastupitele a úředníky se širšími obzory. Skoro všechno, co v Brně „prostě nejde“, totiž někde jinde jde. Ať už to je stánek informačního centra přímo na nádraží, restaurační zahrádky otevřené i v listopadu a prosinci, městský systém sdílení kol nebo dočasné kulturní využití rozvojových území. Zatímco Praha přemýšlí, jak zklidnit magistrálu, v brněnském územním plánu pořád žije normalizační projekt na probourání nového severojížního průtahu městem přes Cejl. Zatímco se většina měst vyspělého světa snaží být co nejpřívětivějšími pro pěší, my nájezdem do nového podzemního parkoviště přímo v centru zrušili frekventovaný chodník mezi parkem a dopravním uzlem.

Zkrátka se mi nelíbí, že si všechny chyby musí Brno samo vyzkoušet, i když by se místo toho stačilo rozhlédnout, jak funguje a nefunguje tvrdá i měkká infrastruktura jinde. Občas si tu připadám, jako kdybych používal webové stránky navržené někým, kdo patnáct let nebyl na internetu, a tak je přesvědčený, že rotující text a blikající hvězdičky jsou pořád terno. O hlasy usilují dvě kandidátky, od kterých si i přes to, že s nimi nesouhlasím ve všem, slibuji změnu: hnutí Žít Brno (které jsem na jaře spoluzakládal a pak z něj vystoupil) a Zelení.

CREATOR: gd-jpeg v1.0 (using IJG JPEG v80) • Autor: Respekt
CREATOR: gd-jpeg v1.0 (using IJG JPEG v80) • Autor: Respekt

Karel Škrabal, zástupce šéfredaktora regionálního zpravodajství ČT: Brňanům přeji více vzájemné tolerance a porozumění. Aby je brněnské instituce nebuzerovaly, ale pomáhaly jim. Aby měli více důvodů si svého města vážit než se mu smát. Městské policii Brno a odtahovým službám přeji, aby dvakrát měřili, než budou řezat – odtahovat další auto s cizí, nejlépe pražskou poznávací značkou. Brněnským architektům přeji, aby dokázali stavět i jiné než (post)funkcionalistické domy. Fakultě architektury přeji co nejméně trapasů. Brněnskému výstavišti přeji, aby dokázalo vrátit mezi pavilony život a pavilonům našlo smysl a využití nejen, když jsou veletrhy. 

Brněnským klubům přeji, aby radnice uznala, že jsou pro kulturu a život města stejně důležité jako třeba kamenná divadla.Fanouškům Zbrojovky přeji, aby vedení města dokázalo už konečně vyřešit třináct let pustnoucí stadion za Lužánkami. Fanouškům Komety přeji titul. Vlakům, které přijedou do Brna, přeji, aby měly kde zastavit - a cestujícím v nich, aby se nebáli vystoupit. Těm, co vystoupí, přeji, aby se dostali rychle do centra i jinam. Centru Brna přeji, aby lidé měli stále důvod rádi jezdit „do města“. Hospodám nejenom na Jakubském náměstí a na Veveří přeji, aby to v nich hučelo.

Brněnským rozjezdům přeji, ať je v nich veselo, mile a bezpečno. Brněnským chodcům a cyklistům přeji tolerantní řidiče automobilů. Brněnským řidičům přeji menší zácpy i odvahu občas změnit dopravní prostředek. Brněnské přehradě přeji, aby měla co nejčistší vodu. A Brňanům už žádné „nejznámější chaty“ u přehrady. Brněnským institucím přeji co nejméně papalášů a o to víc nadšených vizionářů. Brňanům přeji primátorku či primátora, kteří se nebudou bát jezdit šalinou. A celkově Brnu přeji mnohem více odvahy se sebou něco udělat.

Nikola Mucha • Autor: Karel Cudlín
Nikola Mucha • Autor: Karel Cudlín

Nikola Mucha, zpěvačka: Myslím, že veškeré problémy společnosti obaluje smutný fakt, že se nejen v Brně, ale všude po Česku, zkrátka málo hulí. Úplně všechno se dá řešit v klidu. Nemožu si stěžovat na výkaly v ulicích mého bydliště, na hluk, na nedostatek školek, na rozbitý mlékomaty, na všechny ty automaty, na zavírání Poutníků a Bláhovek, na to, že nám stále neopravili houpajdu na Náměstí 28.října a namísto toho se musíme (a nemůžeme) čabrat ve vodě jakési krychlózní kašny, na to, že si ani nemůžu v klidu zdřímnout na chodníku, aby do mě nezačal prudit nějaký fízl… Teda bylo by toho ke stěžování mnoho. Ale já už si stěžovat nechcu.

  • Autor: Respekt
• Autor: Respekt

Rostislav Pospíšil, výtvarník: Já bych osobně chtěl v Brně pouze dvě změny, jednu docela reálnou a druhou z říše čiré fantazie. Docela reálné se mi zdá, aby se nějak (počítače & computery to vypočítají) přiblížilo Středozemní moře k jižnímu okraji Brna. Druhá přání je nereálné - hodně bych si přál, abychom si my, Brňáci, zvolili na radnici poctivé, pracovité a chytré lidi, kteří chtějí pracovat pro město. Mám ale pocit, že si opět zvolíme různé chytrolíny, kulihrášky, kradače, šejdíře, vykuky a exhibicionisty. Jako ostatně zatím pokaždé.

---

Napište nám do diskuze zde či na sociálních sítích, co by se v Brně mělo změnit. Nejzajímavější odpovědi zveřejníme.


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].