0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Analýza9. 9. 20092 minuty

Drzost ministra Peciny

Já jsem do toho případu nezasahoval, já jsem se jen bavil s panem Topolánkem. Tato velmi svérázná věta, vyřčená ministrem vnitra Martinem Pecinou, by neměla být zapomenuta. Drzost a pitomost, s níž ministr odráží novináře, vyptávající se proč se snažil nezákonně ovlivnit policejní vyšetřování, překonává většinu toho, co jsme od politiků dodnes slyšeli.

  • Autor: Matěj Stránský

Věta se týká známého případu. Mirek Topolánek dostal na předvolebním v Hustopečích u Brna kamenem do hlavy. Pachatelé jsou známi, tvrdí, že si je najal někdo z přívrženců ODS. Ale po aktivitě Martina Peciny, který Topolánka vyzval, aby stáhl své trestní oznámení, bude lépe sázet na objednavatele ze sociální demokracie. Totiž, jaký jiný důvod – kromě nebetyčné naivity – by měl ministr vnitra k tak zásadnímu kroku a k takovému porušení svých kompetencí, než potřebu hájit stranu, která jej do úřednické vlády vyzvala?

Pecina svým telefonátem definitivně překonal i ty největší chyby jednoho ze svých předchůdců ve funkci – Stanislava Grosse. Ministr nemá co zasahovat do probíhajícího vyšetřování, nemá dokonce vědět ani jak probíhá. A už vůbec by neměl navrhovat – což v rozhovoru v Lidových novinách udělal – co bude pro vyřešení případu nejlepší vykonat.

↓ INZERCE
Inzerce Budvar
Inzerce Budvar

A to, co navrhuje Pecina je navíc děsivé: případ by se měl zamést pod koberec jako přestupek, jehož vyšetřování bude odloženo. Jak ví Pecina, že by bylo odloženo? Přestupky řeší obecní úřady, které do jeho pravomoce nespadají. Jak chtěl Pecina zařídit, aby byl případ na obecním úřadě v Hustopečích odložen?

To je řada otázek, na které ministr vnitra už neodpovídá. Ale měl by, protože to, co řekl a udělal, jej diskvalifikuje nejen pro současnou funkci, ale i pro všechny ostatní možné budoucí funkce ve státní správě, po nichž Pecina touží tak moc, že to musí v médiích sdělovat veřejnosti.

Po svých zásadních „přehmatech“ - jako bylo prohlášení, že na ministerstvu bude hájit zájmy strany, která jej tam vyslala, povolání Jiřího Komorouse na post svého náměstka pomocí ohýbání zákonů a několika dalších – by měl Pecina ve funkci okamžitě skončit. V jeho osobě se protnulo už tolik demokracii nebezpečných činů, že by měl zmizet někde v soukromé sféře.

A mimochodem. Proč pan Pecina – když použijeme jeho slov, že chtěl krotit (byť pitomě a nezákonně) politické vášně – nedal k házečům šutrů po Topolánkovi do jednoho „zametacího“ pytle také policií obviněného vrhače vajíček po Paroubkovi?


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].