Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Denní menu, Politika

Bez Kongresu toho prezidentka Hillary moc nezmůže

Kdo, když ne právě Hillary? • Autor: Globe Media /  Reuters
Kdo, když ne právě Hillary? • Autor: Globe Media / Reuters

Porážka Donalda Trumpa se jeví jako čím dál pravděpodobnější. Podle New York Times by šlo momentálně vypsat kurz 89:11 - což je zhruba stejné, jako vsadit si v americkém fotbale na úspěšný kop mezi tyče ze vzdálenosti 31 metrů.

Prominentní komentátor listu, nobelista (a zjevný fanoušek kandidátky Clinton) Paul Krugman se už pouští do předpovědí, co všechno od první ženy v čele Spojených států můžeme čekat. Všechno prý závisí na volbách do Kongresu, které probíhají paralelně s bojem o Bílý dům. Pokud Hillary Clinton vyhraje, ale v Kongresu její demokraté pohoří, moc toho jako prezidentka nezmůže. Dá se čekat, že zablokuje některé republikánské nápady v oblasti daní, které Krugman považuje za pomýlené, ale jinak nastane podobná paralýza, jaké dnes čelí proti republikánskému Kongresu Barack Obama.

Pokud by demokraté zvítězili aspoň v Senátu, mohla by Clinton coby prezidentka v první řadě doplnit rozpolcený Nejvyšší soud a dotlačit do finiše Obamovy restrikce týkající se emisí skleníkových plynů - což Krugman považuje za nejdůležitější téma, které nyní před Amerikou a celým světem stojí.

A právě úspěch demokratů v Senátu nyní vypadá pravděpodobněji než znovuovládnutí dolní komory. Pokud by se nicméně povedlo ovládnout celý Kongres, mohla by Clinton prosadit celou svoji agendu, která je podle Krugmana vcelku jasná. “Nechápu, proč tolik znalců tvrdí, že Hillary Clinton nemá žádnou vizi, když na jejím webu i v jejích proslovech lze najít až neobvykle mnoho detailů,” diví se.

V první řadě lze čekat rozšíření sociálních programů pro nejchudší vrstvy, a naopak vyšší zdanění nejbohatších. V druhé řadě by úspěch demokratů znamenal volnou ruku pro spuštění rozsáhlých vládních investic do infrastruktury - což je podle Krugmana oblast, kde by prezidentka měla jít ještě mnohem dál, než se od ní očekává.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].