0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Aktuálně24. 8. 20062 minuty

Nad lidovci bouří

Jak začít jinak, než konstatováním, že je to šok? Prohlášení předsedy lidovců Miroslava Kalouska, že půjde do koalice s ČSSD a nebude mu vadit podpora komunistů, nečekal zřejmě nikdo. Šéf KDU-ČSL popřel vše, co dosud kategoricky garantoval – tedy že se nikdy neopře o bolševiky. Co se to vlastně stalo?

Jak začít jinak, než konstatováním, že je to šok? Prohlášení předsedy lidovců Miroslava Kalouska, že půjde do koalice s ČSSD a nebude mu vadit podpora komunistů, nečekal zřejmě nikdo. Šéf KDU-ČSL popřel vše, co dosud kategoricky garantoval – tedy že se nikdy neopře o bolševiky. Co se to vlastně stalo?

Přitom se první polovinu týdne zdálo, že sbližování ODS a ČSSD nabírá až nebezpečné obrátky. Najednou už nebyl problém program, personální obsazení kabinetu ani rozdělení postů ve sněmovně. Pak ale bum prásk a Jiří Paroubek už nechtěl o ničem jednat a sám začal sestavovat vládu a to s lidovci. Předseda ČSSD ale v tento okamžik není tak zajímavý jako Miroslav Kalousek. Co se to v něm odehrálo? Pro důkladnou analýzu je třeba sesbírat informace a v pondělním čísle vám ji přineseme. Už teď jsou zajímavé.

Reklama

V tuto chvíli je ale zřejmé to, že Kalouskův argument, že to udělal proto, aby zachránil malé strany, neobstojí. Předseda občanských demokratů Mirek Topolánek do posledních minut deklaroval, že ODS nepodpoří takovou změnu volebního zákona, která by lidovce a zelené poškodila. A to přesto, že si to Jiří Paroubek přál. Proč se tedy navíc Kalousek spojoval s hlavním strůjcem plánu na jeho likvidaci?

A jaký může být program vlády, která se bude opírat o komunistické hlasy? Kalousek po volbách sám prohlásil, že takový kabinet neprosadí nic. Jde tu však především o princip – hledat pomoc u extrémistické strany se prostě nesluší. A je překvapivé, že je k moci vytáhne křesťanská strana.

Celé to svědčí o krizi křesťanských demokratů, kteří po neúspěšných volbách těžko hledají svou identitu. Sázka na to, že účast ve vládě jejich obraz zlepší, je ale spíše naivní. Mnohem pravděpodobnější bude, že se KDU-ČSL už nezbaví nálepky strany, která musí být v každé vládě. A to je škoda, protože lidovci udělali pro českou společnost hodně dobrého.

Ačkoli teď ODS zuří, může být vlastně ráda. Ústupky sociálním demokratům už nabývaly rozměru frašky a strana Mirka Topolánka by tak stejně rychle jako v posledních dnech získala kredit, o něj zase přišla. Ale uvidíme, co nám ještě politika přinese.

Rozhodl se Miroslav Kalousek správně? Hlasujte v anketě na www.respekt.cz


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].