Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Agenda

Zmocněnec pro jádro: Vyloučení Rusů a Číňanů z tendru cenu nezvýší. Vláda přitom tvrdí opak

Respekt a Aktuálně.cz získaly dopis, podle kterého nic nebrání vyřazení rizikových zemí z dostavby Dukovan

Jaderná elektrárna Dukovany • Autor: Matěj Stránský
Jaderná elektrárna Dukovany • Autor: Matěj Stránský

Ve středu se odehraje klíčové jednání mezi šéfy parlamentních stran a premiérem Andrejem Babišem (ANO). Jeho vláda se snaží část opozice přesvědčit, aby posvětila vypsání jaderného tendru na dostavbu Dukovan za minimálně 200 miliard korun, z něhož stát nevyloučí Rusko a Čínu. Právě to důrazně doporučují tajné služby, a naopak odmítá prezident Miloš Zeman - veřejně řekl, že by zakázku přímo dal ruskému Rosatomu.

Babišův ministr průmyslu Karel Havlíček v minulosti několikrát řekl, že pokud by vláda dopředu Moskvu a Peking vyloučila, znamenalo by to snížení konkurence a zvýšení výsledné vysoutěžené ceny. Nyní se ovšem ukazuje, že toto tvrzení popírá přímo vládní zmocněnec Jaroslav Míl, který je za přípravu jaderného tendru expertně odpovědný. Píše to v dopisu, který získaly redakce Respektu a Aktuálně.cz. Napsal jej opoziční poslankyni Heleně Langšádlové (TOP09) a na její dotaz, zda bude mít vyloučení uchazečů z Ruska a Číny zásadní vliv na cenu, odpověděl, že nikoli. Redakce mají celé znění Mílova dopisu k dispozici.

Obelhali nás

„Na cenu projektu má zásadní vliv dostatek času na předložení závazných nabídek a dále celková organizace a kvalita přípravy a provedení výběrového řízení podle mezinárodně uznávaných a standardně aplikovaných postupů. Nedostatek časového prostoru povede, s ohledem na potřebu vytvoření značných rezerv na straně dodavatele, k předložení závazných nabídek navýšených o desítky procent. Celkovou cenu projektu také zásadním způsobem ovlivňují náklady financování, které jsou na počtu účastníků nezávislé,“ odepsal Míl.

Premiér Andrej Babiš, předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová, vládní zmocněnec pro jadernou energetiku Jaroslav Míl a generální ředitel ČEZ Daniel Beneš na jaderné konferenci ve sněmovně • Autor: ČTK
Premiér Andrej Babiš, předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová, vládní zmocněnec pro jadernou energetiku Jaroslav Míl a generální ředitel ČEZ Daniel Beneš na jaderné konferenci ve sněmovně • Autor: ČTK

Opozici jeho reakce přinejmenším zaujala. Přichází totiž po řadě měsíců, ve kterých Havlíček tvrdil přesný opak. Stejně jako polostátní firma ČEZ, která má podle vládního plánu tendr na základě vládou nastavených pravidel vypsat a Dukovany dostavět.

„Tyto informace znamenají, že nás místopředseda vlády Havlíček a premiér Babiš dlouhodobě obelhávají - a nepřizvání Ruska a Číny nemá zásadní vliv na cenu. Vláda by měla oslovit pouze dodavatele z Francie, Jižní Koreje a Spojených států, všechny tři umí dodat jaderný blok, aniž bychom ohrožovali svou bezpečnost,“ uvedla zmíněná poslankyně  Langšádlová.

Zástupci bezpečnostní komunity (jde o představitele tajných služeb a silových ministerstev) připravili před časem pro ministry materiál, v němž vyhodnocovali bezpečnostní rizika celého projektu. Řešily se v něm všechny možné aspekty uchazečů: od množství havárií i dodržování pravidel a zákonů přes schopnost vysoudit od nich peníze v případě nehody až po to, zda se přes zakázku nebude nějaká cizí velmoc snažit ovlivňovat dění v Česku.

Ze všech společností vyšli skrze tyto parametry jako nejproblematičtější zástupci Ruska a Číny. Ministři materiál oficiálně schválili na konci loňského dubna, ale od té doby nepřijali žádné opatření, jak si podle něj počínat. Možný postup mohl spočívat v tom, že by vláda rizikové uchazeče dopředu vyřadila - nebo by do dokumentů k plánovanému výběrovému řízení napsala, že zakázky se mohou účastnit jen ty firmy, které nepředstavují bezpečnostní riziko.

Ministr průmyslu Karel Havlíček podobně jako prezident Zeman dlouho prosazoval účast všech zájemců, nicméně před několika týdny částečně ustoupil tlaku opozičních stran, které Rusko a Čínu v tendru důrazně odmítaly, a přišel s novou variantou. Problematické společnosti by se sice soutěže mohly účastnit, ale jen jako subdodavatelé zakázky. Například v konsorciu s firmami z Francie, Ameriky nebo Jižní Koreje.

Ani v konsorciu?

Bezpečnostní komunita ovšem upozorňuje, že ani zapojení Ruska či Číny v konsorciu s „bezpečnými“ zeměmi riziko pro Česko nezmenšuje. Míl nyní ve své reakci zdůrazňuje také to, že Česko se obejde i bez toho, aby účast Ruska a Číny umožnilo alespoň v konsorciu. Toto řešení je podle něj navíc těžko proveditelné. „Dle tendrové dokumentace musí být leadrem konsorcia společnost vlastnící intelektuální práva k jadernému ostrovu. Myšlenka, že neoslovené firmy budou mít zájem se podílet na projektu v jiné roli než jako dodavatel jaderné části je málo pravděpodobná,“ uvedl.

Otázkou tedy podle něj spíše je, zda vláda umožní, aby se tendru účastnilo konsorcium, které bude nabízet typ reaktoru, k němuž mají intelektuální práva Rusko či Čína. „Tento postup by ale byl natolik rizikový, že jej v žádném případě nelze akceptovat,“ myslí si Míl.

Generální ředitel ČEZ Daniel Beneš • Autor: ČTK
Generální ředitel ČEZ Daniel Beneš • Autor: ČTK

Nejčastěji se přitom dosud mluvilo o tom, že by mohla do české soutěže společně jít Francie s Ruskem. K Paříži má blízko premiér Andrej Babiš, v listopadu se sešel se zástupci francouzské společnosti EDF, jak již dříve informoval Seznam zprávy.  Spojením Francouzů s Rusy by premiér udělal ústupek prezidentovi. Zeman dlouhodobě favorizuje Rosatom a vylučování uchazečů z - podle něj - ideologických důvodů odmítl. Andrej Babiš přitom bude potřebovat, aby ho prezident po volbách pověřil sestavením další vlády - a zřejmě s ohledem na to kolem zakázky taktizuje.

Premiérův postoj je dlouhodobě přinejmenším nejasný. Loni jeho vláda zakázku urychleně připravovala a ČEZ počítal s tím, že ji vypíše do konce roku. Babiš ale následně v listopadu překvapivě prohlásil, že tendr není připravený a vláda by o něm do voleb neměla rozhodovat. Požadavek tajných služeb na vyloučení Ruska a Číny měla následně před koncem roku projednávat Bezpečnostní rada státu, která však byla na poslední chvíli zrušena.

Nedlouho po Babišově prohlášení odjel na tajnou cestu do Ruska prezidentův poradce Martin Nejedlý. Jak informovaly Respekt a Aktuálně.cz, v Kremlu se sešel s hlavním zahraničně-politickým poradce prezidenta Putina Jurijem Ušakovem. Nejedlý však odmítl, že by řešili jádro a možné riziko, které může pro Rusko plynout z premiérovy nechuti zakázku vypsat.

Celá zakázka má přijít se započítáním inflace minimálně na sto padesát miliard, tvrdí vláda. Podle odborníků však operuje s nereálnými čísly a skutečná cena neklesne pod dvě stě miliard. Do roku 2028 má být utraceno dvacet miliard na vstupní náklady, projekční práce a zahájení stavby. A o tuhle sumu může jít nyní především. Zájem získat vliv na rozdělení těchto peněz můžou mít různí lobbisté nebo poradci vrcholných politiků.

Dopis vládního zmocněnce Jaroslava Míla opoziční poslankyni Heleně Langšádlové (TOP09)
Dopis vládního zmocněnce Jaroslava Míla opoziční poslankyni Heleně Langšádlové (TOP09)

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].