Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Agenda, Společnost

Živnostníci dostanou jako pomoc 25 tisíc, ale klíč není spravedlivý

Podmínkou pomoci je pokles tržeb už za první čtvrtletí, dál se uvidí

Ilustrační foto • Autor: Zehl Igor
Ilustrační foto • Autor: Zehl Igor

Pomoc pro malé podnikatele, aby lépe zvládali ekonomický útlum způsobený epidemií koronaviru, bude nakonec větší a plošnější, než se minulý týden uvádělo. Půjde o fixní částku 25 tisíc korun, peníze mají přijít během dubna. Nárok budou mít všichni, kdo vyplní a odevzdají na finanční úřad čestné prohlášení, že v první čtvrtletí utrpěli pokles příjmů. Pokles musí být aspoň o desetinu ve srovnání se stejným obdobím loňského roku.

„OSVČ vykázala v období leden-březen 2020 ve srovnání s obdobím leden-březen 2019 pokles hrubých tržeb alespoň o 10 procent,“ stojí v podmínkách, které zveřejnilo ministerstvo financí na svém webu v úterý večer, tedy v poslední den rozhodného období, kdy už by podnikatelé měli mít uzavřené účty a rozposílané faktury.

Oproti původním návrhům odpadá podmínka, že živnost musí spadat do seznamu oborů, kde přímo vláda svým nařízením omezila provoz. Pomoc tedy dostanou nejen provozovatelé v gastronomii nebo majitelé povinně zavřených obchodů, jak se uvádělo, ale i umělci, zemědělci, tlumočníci, veterináři nebo kdokoli další, kdo má samostatnou výdělečnou činnost jako svůj hlavní zdroj příjmu. Kdo má živnost jako vedlejší zdroj, dostane peníze jen za vybraných podmínek.  Rozšíření záběru reaguje na námitky, že propad příjmů už nyní kvůli útlumu veškerého dění trápí řadu dalších lidí, tedy nejen ty, kteří mají zastaven výdělek z titulu vládního nařízení.

Jako nespravedlivé se ale může někomu jevit kritérium meziročního poklesu tržeb jen za první čtvrtletí. Díky této podmínce na pomoc dosáhnou třeba i ti, jimž se loni náhodou sešlo víc faktur než letos – a meziroční pokles tedy u nich s koronavirem vůbec nesouvisí. Konec čtvrtletí navíc neznamená, že už nelze s rozesílanými fakturami hýbat – kdo bude chtít podvádět, může udělat se svými dodavateli dohodu a část odvedené práce vyfakturovat až v dubnu, aby si tržbu za první čtvrtletí uměle snížil.

Hlavní potíž však nastane pro toho, komu dosud dobíhaly bez problémů platby za dřívější práci a bez zakázek jsou až teď. „Na volné noze fungujete tak, že příjmy jsou nárazové. Tímto způsobem se mi nyní mohou vysmát,“ obává se tlumočník Robert Novotný, který může snadno spadnout mezi případy, na které se nepomyslelo – začátkem roku totiž dostal větší platbu za překlad z loňského roku, naopak nyní na jaře má před sebou výpadek zakázek za živé tlumočení kvůli uzavření hranic.

O tom, jak chytře lidem v nové situaci pomáhat, se už v zahraničí vede intenzivní diskuse. Podle ekonoma Ondřeje Schneidera by bylo nejrozumnější inspirovat se u známého autora ekonomických učebnic Grega Menkiwa, který na svém blogu minulý týden jednoduchý princip, aby se pomoc rozdělovala všem, ale aby stát zároveň za rok s lidmi zúčtoval – v tom smyslu, že si část dávky vybere zpět podle toho, jak komu skutečně propadly výdělky, a to podle daňového přiznání, kde je fixlování protiprávní. Takový postup by vedl ke spravedlivému a srozumitelnému principu: čím větší propad skutečných výdělků, tím větší pomoc by poplatníkovi zůstala.

Přesné právní znění zdejšího nového opatření zatím není známo, nelze tedy říct, jak přesně bude definován pokles tržeb a jak bude výplata záviset jen na tom, co žadatel uvede v čestném prohlášení. „K samotnému přijímání žádostí a následnému vyplácení přímé podpory přistoupí Finanční správa neodkladně poté, co bude dovršen legislativní proces. Ministerstvo financí předpokládá, že by k dokončení legislativního procesu mohlo dojít v průběhu příštího týdne, tedy nejpozději do 12. dubna,“ stojí v prohlášení ministerstva.

Dávka 25 tisíc korun je podle tohoto prohlášení myšlena jako kompenzace za období od propuknutí koronavirové krize 12. března do konce dubna. Podpora tak vychází jako 500 korun na den. Zda poté přijde nějaká další pomoc pro ty, kterým vypadnou příjmy až v dubnu nebo v květnu, se nyní neví. „To bude záležet na vývoji situace a s tím souvisejících rozhodnutích vlády,“ uvedl na dotaz Respektu mluvčí ministerstva Michal Žurovec.

Živnostníci budou mít dále nárok na ošetřovné, pokud se doma starají o děti mladší 13 let, a dále na odpuštění minimálních plateb za sociální a zdravotní pojištění, a to za období březen až srpen, což dohromady vychází jako úleva ve výši 30 tisíc korun.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].