jarvis_5d9f695e498e40c8043add91
Na Pražském hradě při jednání o české zahraniční politice: premiér Andrej Babiš (ANO), předseda Sněmovny Radek Vondráček (ANO), předseda Senátu Jaroslav Kubera (ODS) a prezident Miloš Zeman; ilustrační foto • Autor: Krumphanzl Michal

Za jakých okolností vznikl nátlakový dopis proti cestě předsedy Senátu Jaroslava Kubery na Tchaj-wan, zůstává nadále nejasné. Více světla mohlo do kauzy vnést státní zastupitelství, žalobci však aktuálně odložili trestní oznámení protikorupční organizace Transparency International, které bylo adresováno vůči kancléři prezidenta republiky Vratislavu Mynářovi.

Organizace tvrdila, že se kancléř mohl dopustit trestného činu zneužití pravomocí úřední osoby. Konkrétně tak, že mohl být iniciátorem nátlakového dopisu proti druhému nejvyššímu ústavnímu činiteli. V něm bylo Kuberovi vyhrožováno, že když pojede na Tchaj-wan, který velmocenská Čína považuje za svoji vzbouřeneckou provincii, bude to mít negativní dopad pro něj i pro české firmy.

Reklama
Reklama

“Prezident republiky sice může jednat navenek, a dokonce sjednávat mezinárodní dohody, v čemž mu asistuje Kancelář prezidenty republiky, ke každému rozhodnutí v tomto směru však prezident potřebuje spolupodpis premiéra nebo pověřeného ministra. Vratislav Mynář zde tedy jednal bez jakéhokoliv mandátu a odpovědnosti za zneužití pravomoci ho nezbavuje ani schválení ze strany nadřízeného, byť v jeho případě by to byl prezident republiky, který je z výkonu své funkce neodpovědný,” argumentovala Transparency International.

Obvodní státní zastupitelství však nezkoumalo případ po věcné stránce, tedy zda k vytýkanému jednání došlo, či nikoliv, případně za jakých okolností. Věc formálně uzavřelo s právním názorem, že ze strany kancléře nešlo o trestný čin. Následně toto stanovisko potvrdilo i Městské státní zastupitelství v Praze.

Čtěte také: Velká chvíle Senátu, velká chvíle Česka

Rodina Jaroslava Kubery se domnívá, že tlak, kterému byl kvůli cestě politik vystaven ze strany Hradu a Číny, způsobil letos v lednu jeho smrt. V pitevním protokolu je jako její důvod uveden infarkt. “Opravdu to vnímáme tak, že ho to v podstatě stálo život,” řekla Kuberova dcera Vendula Vinšová.

Kuberův nástupce Miloš Vystrčil plánuje uskutečnit cestu na Tchaj-wan po letních prázdninách. Vzít chce sebou i Kuberovu manželku. “Jedu tam ukázat, že jsme suverénní zemí, která si nenechá nikým poroučet. A pak je tu ještě jedna věc, chci do jisté míry dosáhnout toho, abychom se začali chovat jako za doby, kdy zahraniční politiku formulovali Václav Havel a také Jiří Dienstbier. To znamená, že jsme stát, který zažil jho, zažil život v nesvobodě - a naší povinností, pokud chceme myslet i na něco jiného než na plné ledničky, je ostatním říkat, že to není dobrý život. A pokud někdo dosáhl toho, že si demokracii sám vybudoval a udržuje ji i přes nepřízeň osudu jako Tchaj-wan, tak si zaslouží, abychom s ním komunikovali. Je to korektní přístup, kterým sdělujeme navenek i do České republiky, co je pro nás důležité,” řekl Respektu Vystrčil.

Kubera dostal šest dní před smrtí při setkání s Milošem Zemanem na Hradě fragment dokumentu, v němž ho čínské velvyslanectví výhrůžně varovalo před důsledky jeho plánované cesty na Tchaj-wan. Tři dny před smrtí si Jaroslava Kuberu pozval čínský velvyslanec na setkání mezi čtyřma očima. Co přesně se na schůzce dělo, není známo. Vystrčil opakovaně žádal prezidenta o vysvětlení, kde se na Hradě zastrašující čínský dokument pro Kuberu vzal. Prezident podezření, že na vzniku dokumentu s Číňany spolupracovali jeho podřízení, označil za „nafouknutou bublinu“ a podle něj „není co řešit“.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Ondřej Kundra

zástupce šéfredaktora

kundra-stihly kopie
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 2145

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte