Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Agenda

Žádné spokojené fotky. Polská opozice si nebere dovolenou a tlačí na Kaczyńského

Vládní Pis udělala až příliš mnoho přešlapů a nezvládá ani současnou energetickou krizi

Donald Tusk • Autor: Mikhail Palinchak / Zuma Press /
Donald Tusk • Autor: Mikhail Palinchak / Zuma Press /

Je to s podivem, ale v Polsku zuří předvolební kampaň. Lídři objíždí zemi a bojují o pozornost voličů, i když zemi žádné volby nečekají; bude se volit až za rok a pořádný kus. Přesto média spekulují, kdo ztrácí dech – přičemž ztracený dech (nebo zoufalý a nikdy nenabraný dech) si vládní a opoziční tábor připisují navzájem.

Anomálie má několik příčin. Expremiér Donald Tusk se právě před rokem vrátil do polské politiky, znovu začal řídit svou Občanskou platformu (PO) a nastavil jasný tón. Nic, co vládní Právo a spravedlnost (PiS) udělala a udělá, není dobré, v každé chvíli je potřeba PiS jít po politickém krku. Kritici (hlavně ti z mladší generace) Tuskovi vyčítají téměř populismus a celé polské politice únavnost. Souboj šedesátníka Tuska se sedmdesátníkem Jarosławem Kaczyńským, který pevnou rukou řídí PiS i Polsko samo, se ostatně táhne už patnáct let. A je jasné, že ještě pár roků bude pokračovat.

Tuskově taktice nahrává ekonomická situace a vysoká inflace, která stejně jako jinde v Evropě hrozí dalším nárůstem. Jak říkají ekonomové, PiS přitom věcně vzato nezápasí nijak fatálně špatně. Chyby dělá spíš propagačně. Premiéru Morawieckému přezdívá tisk „premiér Dobrá rada“ - jako multimilionáři se mu poučky o nutné úspornosti dávají dobře.

Hesla o těžkých časech, které je třeba přečkat, ale nezní důvěryhodně z úst celé vládnoucí strany. Její členové obsazují posty ve státních firmách svými příbuznými - a pak je v anekdotických příhodách po rozpadu manželství zase vyhazují. PiS o tvář strany obyčejných lidí dávno přišla. A v posledních letech také o tvář schopných administrátorů státu. Chyb a přešlapů udělala příliš. Aktuálně je jedním z takových přešlapů dotace na uhlí na zimní otop. Uhlí skutečně bude státem subvencované a bylo by možné pořídit si ho v rámci příprav na těžkou zimu za výhodnou cenu už teď. Jenže uhlí se koupit nikde nedá. Protože není.

Jarosław Kaczyński • Autor: REUTERS
Jarosław Kaczyński • Autor: REUTERS

A na předvolebních průzkumech to začíná být znát. PiS mírně klesá, PO se přibližuje, přičemž obě soupeři se z opačného konce blíží třiceti procentům odevzdaných hlasů. Pro PiS to znamená, že by volby de facto prohrála. Její ostře konzervativní a pravicoví spojenci jsou příliš slabí a nadto příliš komplikovaní; už teď je vládnutí pro Kaczyńského velmi obtížné, přičemž samostatný kabinet je v nedohledu. To koaliční pozice PO je na tom o poznání lépe - vláda pod jejím vedením by nejspíš vznikla relativně rychle.

Tvrdá realita si tak od reálného vládce země Kaczyńského vyžádala oddech. Přestal na srpen plánovat setkání s občany, oficiálně si bere dovolenou, ale málokdo tomu věří. Spíše si bere čas na vymýšlení nové strategie. Naopak Tusk a jeho PO slibují prázdno zaplnit a pokračují ve svém turné. Ve straně prý platí neoficiální zákaz dlouhých dovolených, ale i z těch krátkých mají straníci zakázáno posílat rozjařené a spokojené fotky na sociální sítě. Hlavní opoziční strana slibuje, že tohle tempo udrží až do příštího října, kdy Poláci půjdou volit nový parlament a vládu.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].