Volby 2021: Rozhodný Babiš, stavitel Havlíček a čtyřstupňový Šlachta
 
33A_jaros
„Všude mi lidé říkají, že jim chybí spravedlnost, a já to chci napravit.“ (Robert Šlachta ve Šternberku) • Autor: Milan Jaroš

 

 

Necháme to na příští vládu

Ve velké části Evropy se vede debata o tom, zda by očkování mělo být povinné, nebo jak nastavit systém výhod pro očkované. Úřady tvrdí, že v srpnu už by jednoduše nebylo koho očkovat - zbyli by pouze lidé, kteří vakcínu odmítají, nebo kteří ji považují za zbytečnou a například žijí v přesvědčení, že mají silnou imunitu. Což je podle expertů problém. Pokud se počet nakažených na podzim opět zvedne, starší a nemocní lidé budou opět v ohrožení.

Andrej Babiš tuhle ožehavou věc - hrozí křížek nejen s ústavou a zákony, ale i se zhruba čtvrtinou populace, což před volbami není optimální - řeší tak, jak ožehavé věci v posledním roce a čtvrt řešívá. O povinném očkování podle něj rozhodne příští vláda - on o tom debatovat a přemýšlet nechce.

Reklama
Reklama

 

Zlí minoritní akcionáři 

Ministr průmyslu Karel Havlíček (ANO) má chuť dostavovat jaderné bloky. Příští vláda - ve které doufá, že usedne, a jistě by se mu nepříčilo ji vést - by podle něj měla rozhodnout také o dostavbě Temelína. I když stále není zřejmé, jestli se stavba Dukovan může vyplatit (odborníci říkají, že ne) a zda na ni vůbec dojde, mohla by se tedy k téhle anabázi například napřesrok mohla přidat další.

Při příležitosti Havlíčkovy předpovědi přidal premiér Babiš svou analýzu energetiky státu: “Náš problém je, že jsme nikdy neměli dávat ČEZ do privatizace. Tím, že jsou tam minoritní akcionáři, omezuje nám to rozhodovací možnosti a komplikuje všechno - i soutěž na Dukovany. Protože minoritní akcionáře nezajímá soběstačnost elektrické energie, oni chtějí jenom prachy a velké dividendy," řekl Babiš.

 

Kontroly s ministryní budou

Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) slibuje, že bude výjezdy inspektorů úřadu práce dál využívat ve své kampani. Zda bude balancovat na hraně zákona, jako u toho prvního se svým podřízeným Matějem Stropnickým, nebo zda proběhnou jinak, to zatím neřekla. Podle ministryně mají její návštěvy v podnicích smysl. “Zvyšují zájem o dané téma,” řekla Maláčová, jejíž prací uplynulé čtyři roky nemělo být zvedat zájem o cokoliv, ale téma porušování zákoníku práce a často odpudivou praxi agenturního zaměstnávání řešit.

 

Do švestek je někdo v BIS

O tom, kdo povede tuzemskou kontrarozvědku BIS, rozhodne vláda až v srpnu, tedy na poslední chvíli. Premiér Babiš to vysvětluje tím, že momentálně “řeší očkování”. Podle zákona má vláda šéfa služby jmenovat po projednání na bezpečnostním výboru sněmovny. Má tedy zhruba ještě tři týdny času. Nyní vede BIS Zdeněk Koudelka, podle opozice a většiny bezpečnostních expertů v tom má pokračovat. Spokojený je s jeho prací po dle vlastních slov i sám Babiš. Prezident Zeman, komunisté a SPD Koudelku kritizují. Proč premiér s extrémně důležitým personálním rozhodnutím váhá, není jasné. Přečtěte si i komentář v aktuálním vydání Respektu.

 

Pozor na živly

„Jakmile jsme se začali v průzkumech pohybovat kolem čtyř pěti procent, zájem o hnutí hodně zesílil. Tím více jsme museli kontrolovat, aby se nám na kandidátku nedostaly takzvané živly.” Tak Robert Šlachta popsal serveru SeznamZprávy, čemu jeho hnutí v poslední době čelí. Podle jeho vyjádření se však Přísaha může opřít o zkušenosti jejího šéfstva z vedení policejní jednotky. Výběr kandidátů probíhá „tří až čtyřstupňovým způsob výběru a kontroly”, říká Šlachta. Jaký je ten třetí a čtvrtý stupeň, jsme se nedozvěděli, ale první dva vypadají následovně: zájemce pošle životopis a motivační dopis a experti hnutí na Facebooku zkontrolují, jestli údaje mohou sedět.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte