Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Reklama

Často hledáte, jak…

Agenda

Volby 2021: Ano je třetí, Šlachtovu stranu vede Šlachta

Předvolební newsletter Respektu vás dvakrát týdně provede nejdůležitějšími událostmi

Robert Šlachta ve Šternberku • Autor: Milan Jaroš
Robert Šlachta ve Šternberku • Autor: Milan Jaroš

Zeman pevně za Zemanem. Skrz Babiše

Prezident Miloš Zeman v rozhovoru v televizi CNN Prima News stvrdil to, co říká už dlouhou dobu. Premiérem jmenuje Andreje Babiše (prakticky) bez ohledu na volební výsledek. Jaké přesně budou povolební mandátové počty, to samozřejmě neví nikdo, ale designovaný premiér Babiš bude na Zemanovi velmi pravděpodobně závislý – a prezident se toho může pokusit využít. V posledním roce se prezidentovi výrazně zkomplikovaly dva dlouhodobé cíle: přivést ruský stát do dostavby Dukovan a víc přitáhnout Česko k Číně.

Druhá často citovaná prezidentova věta z rozhovoru, že se mu hnusí lidé, kteří změnili své pohlaví, ukazuje, jak odpudivá kampaň nás čeká. Zemanova věta je v souladu s útoky premiéra Babiše na jeho největší konkurenty, koalici Pirátů a Starostů, který je vykresluje jako ohrožení hodnot slušných lidí.

Vládnoucí ANO je třetí, vedou opoziční koalice

Podle nejnovějšího výzkumu agentury Kantar pro ČT by nyní volby vyhrály obě opoziční koalice, na ně ANO mírně ztrácí. Rozdíly jsou ovšem velmi těsné, na hranici statistické chyby. Pro Piráty a Starosty to znamená propad o pět procentních bodů, naopak ANO pokles preferencí zastavilo. Do sněmovny by se podle průzkumu kromě vedoucí trojice dostala už jen Okamurova SPD a Šlachtova Přísaha.

Autor: Kroulik, Pavel
Autor: Kroulik, Pavel

Předsedou Šlachtovy strany je Robert Šlachta

Je-li řeč o nejvíc nevyzpytatelném subjektu současné české politické scény, pak Přísaha Roberta Šlachty si o víkendu zvolila své vedení. Předsedou je pochopitelně bývalý policista Šlachta, jeho prvním a druhým zástupcem jsou Tomáš Sochor a Jaroslav Pelc, oba též expolicisté. Přísaha sobotní sněm výrazně zkrátila kvůli čtvrteční pohromě na jižní Moravě, v podstatě jen splnila zákonnou povinnost a zvolila stranické orgány. Pak už se dle vlastních slov věnovala strana organizování pomoci lidem stiženým tornádem. O tom, čím Šlachta láká své voliče a proč se mu to tak daří, jsme (mimo jiné) mluvili s marketérem Jakubem Hussarem.

Bude nový nejvyšší státní zástupce?

Premiér Andrej Babiš se nyní rozhoduje, zda jmenuje nástupce šéfa žalobců Pavla Zemana (ten podle svých slov rezignoval kvůli útokům na svou osobu ze strany ministryně Marie Benešové jmenované Babišovým ANO). Benešová navrhuje jako Zemanova zástupce Igora Stříže. Babiš váhá. Nejmenovat nového šéfžalobce a přenechat úkol příští vládě by pro něj mohlo být výhodné kvůli jeho vlastním kauzám. Víc o tom v aktuálním Respektu píše Jaroslav Spurný.

Komu pomůže tornádo

„Mohu vzít i traktor s čelním nakladačem a traktor s návěsem pro odvoz suti a pomoci několik dnů i touto formou.“ Větrná pohroma přivedla na jižní Moravu i politiky - jak opoziční, tak vládní. Došlo i na traktor, oblíbenou předvolební proprietu šéfa lidovců Mariana Jurečky. Část politiků jistě mířila na místo s autentickou touhou pomoci lidem v neštěstí, což nic nemění na tom, že jejich reakce bude hrát v očích voličů velkou roli. Opozice má nicméně omezené možnosti a klíčová bude politika vlády. Pokud státní pomoc bude dávat smysl a půjde hladce, může to vládnímu ANO velmi pomoci. Ale také se může přihodit úplný opak.

Autor: Milan Jaroš
Autor: Milan Jaroš

Přihlaste se k tomuto newsletteru

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].