Vláda chce zavést bavorský model. Pro služby by platilo jen očkování nebo prodělaný covid
 
30_vojtech miri_jaros
Adam Vojtěch • Autor: Milan Jaroš

Ve sváteční den padl v Česku smutný rekord. Ve středu 17. listopadu v ranních hodinách ukazovala oficiální čísla 22 479 nově nakažených, což je největší denní nárůst od začátku pandemie. Vláda měla původně oznámit novou sadu oznámení proti sílící pandemii v úterý, ale po neshodě v kabinetu odložila finální rozhodnutí na čtvrtek. Nakonec však na aktuální počty reagovala o den dřív. Ve hře bylo více variant, jakým směrem se v boji s epidemií vydat, například „bavorský“ nebo „rakouský“ model. Nakonec zvítězila „bavorská“ cesta.

„Vypadá to, že všechna opatření, která jsme dosud dělali, nejsou dostatečná,“ napsal ve středu premiér v Andrej Babiš (ANO) na svém Twitteru. Na čtvrteční jednání vlády tak půjde on i ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) s návrhem na bavorský model.

Reklama
Reklama

To znamená, že od pondělí začne platit pouze potvrzení o očkování nebo prodělání nemoci pro všechny, kteří se chtějí účastnit hromadných akcí či využívat služby. Končí tedy antigenní i PCR testy a k prokázání bezinfekčnosti, zcela přestanou platit samotesty. Výjimku budou mít děti od 12 do 18 let, které se budou moci tam, kde jsou potvrzení vyžadována, prokázat PCR testem. Plošné testování ve školách  nebude pokračovat po 29. listopadu.

Ministr zdravotnictví pak na mimořádné tiskové konferenci přišel s varováním, že situace je vážná a hrozí zaplnění nemocnic. „Nákaza se dostává i do rizikových skupin. Nejhorší scénáře ukazují, že můžeme dosáhnout na čísla z jarní vlny a možná na ještě horší,“ řekl mimo jiné. Kritizoval zároveň AntiCovid tým, skupinu zřízenou koalicí Spolu pro řešení epidemie. „Už toho mám plné zuby, této politizace covidu,“ řekl ministr.

Podobně předtím mluvil i Babiš. Naopak budoucí premiér Petr Fiala ve středu ráno uvedl, že se ohledně covidu nedaří spolupracovat s končící Babišovou vládou. Zavedení bavorského modelu pak označil Fiala po návštěvě u prezidenta Miloše Zemana za porušení dohody. Přesto se má podle dřívější domluvy ve čtvrtek ráno sejít AntiCovid tým s ministrem Vojtěchem. S jakým stanoviskem na jednání půjdou, ale tým kolem vznikající vlády nechce sdělovat. Podle tiskového mluvčího AntiCovid týmu Vladana Vaňka, který je zároveň mluvčím TOP09, si od jednání slibují „společný konsenzus“. Co přesně to znamená ve vztahu k nově oznámeným opatřením vlády, není zatím jasné.

https://twitter.com/AndrejBabis/status/1460960884726059012

Vojtěch také lidi vyzval, aby se vyhýbali velkým kolektivům a maximálně omezili kontakty. Organizátorům akcí, zejména firemních vánočních večírků, doporučil, aby je odložili. I na venkovních akcích typu vánoční trhů by lidé měli nosit respirátory a dodržovat rozestupy.

Ve stejný den v reakci na vývoj epidemie představila své nové stanovisko také mezioborová skupina MeSES. Nad rámec doporučení, která již zveřejnila, v něm píše o nutnosti plošného testování a očkování. „Nadále existuje mnoho nevyužitých opatření, která je možné okamžitě implementovat, množina možných řešení není v žádném případě vyčerpaná,“ píše se ve stanovisku. Podle něj lze tato opatření rozdělit do dvou kategorií: „Na ty, jejichž efekt se projeví okamžitě (primárně testování), a pak neméně důležité nástroje, které budou mít efekt až se zpožděním (primárně očkování).“

Skupina zároveň upozorňuje, že pro úspěšný boj s pandemií je třeba „aplikovat oba pilíře“. Ve stanovisku se mimo jiné zmiňuje o takzvaném „neoficiálním lockdownu“, tedy o situaci, kdy stát takový lockdown nezavede, ale počet nakažených bude takový, že školní i pracovní kolektivy budou více méně v izolaci. „V takto závažné situaci může plošné testování v prvních týdnech mít podobný efekt, ale záhy povede ke snížení množství nakažených a ke snížení pravděpodobnosti ,neoficiálního lockdownu’,“ píše se ve stanovisku.

Podle jednoho z členů mezioborové skupiny Daniela Krejcara jsou zamýšlená opatření vlády v souladu se stanoviskem „napůl“. „Podle nás je velmi špatně, že se - jak hlavní hygienička říkala - nebude plošně testovat na školách ani ve firmách,“ říká Krejcar. S tím totiž původní „bavorský model” počítá. Podobně upozorňuje sociolog Daniel Prokop, že nejde jen o neuznávání testů. „U většiny zaměstnavatelů musíte být očkován či testován,” popisuje.

Mluvčí ministerstva Daniel Köppl Respektu v této souvislosti  řekl, že seznam opatření není kompletní a zbytek bude nejprve odprezentován AntiCovid týmu. „Bavorský model” je podle něj spíše metaforou pro zúžení systému O-T-N (očkování, testování, prodělání nemoci).

Jako další problém vidí Krejcar fakt, že vláda veřejnosti předkládá hlavně doporučení či nedoporučení, což už podle něj nebude fungovat. „A také je potřeba rozjet osvětovou a informační kampaň a přitáhnout společnost k pochopení, že se něco dělat musí. Že se nic nevyčeká a že příští jaro nebude jako v roce 2018,resp. že už to nikdy nebude stejné a musíme se přizpůsobit. To zatím nikdo nedělá,“ myslí si.

Vedoucí skupiny MeSES Petr Smejkal pak za nejdůležitější považuje rychlou aplikaci třetí dávky vakcíny, a to podobně jako v Izraeli už po pěti měsících od dávky druhé.

https://twitter.com/dan_prokop/status/1461029481854996498

 

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte