Poslední odpor Donalda Trumpa. Jeho příznivci vnikli do Kapitolu
Společné zasedání obou komor Kongresu mělo potvrdit vítězství Joea Bidena v prezidentských volbách
Respekt Speciál: Rozpolcená Amerika
100 stran o Americe před volbami jen za 99 Kč * Reportáž z míst, kde se bude skutečně rozhodovat * Přežije americký sen? * Koho zvolí peněženka * Rozhovor s Timothym Snyderem * České sny o Americe * Proměny westernu a další. Objednejte si tištěné vydání nebo čtěte/poslouchejte speciál na webu a v mobilní aplikaci (digitální podoba je součástí předplatného Respektu).
Ve chvíli vzniku tohoto textu se ve Washingtonu odehrávají naprosto bezprecedentní scény. Demonstranti podporující poraženého prezidenta Donalda Trumpa překonali čtyři linie zábran před budovou amerického Kongresu a pronikli do předsálí místnosti, v níž se konalo společné zasedání obou komor Kongresu. Místnost musela být uzamčena, zasedání přerušeno, viceprezident Mike Pence musel být v doprovodu ochranky urychleně odveden do bezpečí.
Podle zpráv amerických médií šéfka demokratické většiny v dolní komoře Kongresu Nancy Pelosi požádala jednotky Národní gardy, aby budovu vyklidily, v okolí Kongresu byl zaznamenán pohyb po zuby ozbrojených mužů z bezpečnostních jednotek. Starostka Washingtonu pak vyhlásila od šesti hodin večer všeobecný zákaz vycházení. Republikánský kongresman Adam Kinzinger tweetoval z nitra budovy: „Tohle je pokus o puč.“
O co přesně se jedná, ale v tuto chvíli jasné není. Společné zasedání obou komor Kongresu mělo formálně potvrdit závěrečné výsledky voleb - vlastně odhlasovat to, co volitelé v jednotlivých státech oficiálně oznámili již před Vánoci. Za normálních okolností se jedná o ceremoniální úkon, jemuž americká veřejnost nevěnuje žádnou pozornost.
Přečtěte si více k tématu
Volby v Georgii: Demokraté mají Senát na dosah
Letos se však proměnil v jakýsi symbolický bod posledního odporu Donalda Trumpa, který výsledky voleb odmítá uznat, přičemž žádné opravné prostředky již nemá k dispozici. Třináct republikánských senátorů a zhruba stovka republikánských kongresmanů už dopředu prohlásila, že se pokusí výsledek voleb zvrátit. Ani sami „vzbouřenci“ nicméně nepředpokládali, že by mohli uspět: demokraté spolu s částí republikánů je měli snadno přehlasovat.
Proti pokusu o přepsání výsledků voleb prostřednictvím zablokování jejich oficiálního schválení se ve středu postavil i Trumpův viceprezident Mike Pence, který měl podle Trumpa jako předsedající ústavní pravomoc celé schvalování zablokovat. Pence ale napsal Kongresu dopis, v němž prohlásil, že své pravomoci takto nechápe a že je jeho role pouze symbolická.
Těžkou ranou pro Trumpovy příznivce pak bylo vystoupení dosavadního šéfa Senátu, demokraty silně nesnášeného republikána Mitche McConnella, který přednesl ukázkovou obranu amerických institucí a pokus o negování výsledku voleb odmítl s tím, že ohrožuje celou budoucnost Spojených států. Vpád demonstrantů do budovy následoval o několik minut později.
Co přesně se teď v srdci Washingtonu děje, ví málokdo. Situace je zmatečná, televizní štáby jsou před budovou, záběry z jejího nitra nejsou dostupné. Prezident Trump tvrdě kritizoval Pence, který podle něj „nenašel odvahu udělat to, co bylo potřeba“ – ale v následujícím tweetu vyzval k podpoře policie a bezpečnostních jednotek. Poslední zprávy hovoří dokonce o tom, že uvnitř budovy Kongresu došlo k ozbrojeným střetům, na fotografiích jsou vidět příslušníci bezpečnostních jednotek mířící zbraněmi na vstupní dveře. Podle médií byla jedna žena postřelena, zpravodaj ČT posléze uvedl, že je kritickém stavu.
Jedná se o organizovanou akci? Co se přesně bude dít dál? Upřímně řečeno, v tuto chvíli nevíme. Situaci budeme i nadále sledovat.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].