Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Agenda

Test českého státu. Do Prahy míří hongkongský aktivista, kterého chce Čína zatknout

Vláda zatím odmítá vypovězení extradiční dohody s Hongkongem

Simon Cheng , 2019 • Autor: Profimedia.cz
Simon Cheng , 2019 • Autor: Profimedia.cz

Do Prahy by měl v příštích týdnech přijet Hongkonžan Simon Cheng, jeden z první šestice lidí, na které Čína vydala mezinárodní zatykač po schválení kontroverzního bezpečnostního zákona, s jehož pomocí si chce komunistická říše podrobit donedávna svobodné město.

Cheng momentálně žije ve Velké Británii, kde získal politický azyl poté, co jej loni čínské bezpečnostní složky zatkly během služební cesty na pevninskou Čínu a obvinily z podněcování nepokojů ve městě. To bylo v době, kdy pracoval na britském konzulátu v Hongkongu a mimo jiné jako dobrovolník monitoroval situaci na prodemokratických protestech. Cheng byl dva týdny nezvěstný, britské televizi BBC později vypověděl, že spolu s dalšími lidmi ho Číňané mučili a nutili k doznání o protistátní činnosti.

Do české metropole pozval třicetiletého Hongkonžana místostarosta na Praze 3 za Piráty Štěpán Štrébl. S Chengem se spojil v době svých studií v Anglii před pěti lety a od té doby jsou v kontaktu. Pozvánka pro Chenga byla Štréblův nápad - na Praze 3 má mj. na starosti zahraniční vztahy - a ve středu ji jednomyslně schválila rada třetího pražského obvodu.

“Připadalo mi, že česká vláda nevěnuje dění v Hongkongu dostatečnou pozornost. Normálně bych to dál neřešil, ale protože mám tento osobní kontakt, nechtěl jsem to nechat být,” řekl Respektu Štrébl. Simona Chenga proto pozval na několik dní do české metropole, během kterých by s ním radnice uspořádala veřejné debaty. Cheng už podle pirátského zastupitele s cestou souhlasil. Uskutečnit by se měla v září nebo v říjnu.

Návštěva přichází v mimořádně vypjaté chvíli. Řada západních států v posledních týdnech vypověděla s Hongkongem dohodu o vzájemném vydávání svých občanů k trestnímu stíhání v obavě, že zatykače budou zneužity k pronásledování odpůrců čínského režimu. Z evropských zemí tak učinily Británie, Francie, Německo a čeká se na další.

Česká vláda vypovězení své extradiční dohody s Hongkongem zatím odmítá. “Není pro to důvod. Analýza našich právníků říká, že smlouva dobře chrání obyvatele Hongkongu před možným zneužitím extradice,” tvrdí šéf české diplomacie Tomáš Petříček. K vypovězení smlouvy vládu naopak vyzvali zástupci lidsko-právní komunity v zemi a také horní komora parlamentu.

“Argumentaci ministerstva zahraničí známe. Proto budeme chtít od ministra Petříčka nějakou garanci, alespoň slovní, že se tu Simonovi Chengovi nic nestane - například, že ho na letišti po příletu nezadrží česká policie s čínskou žádostí v ruce,” tvrdí pirátský poslanec, odborník na zahraniční politiku Jan Lipavský.

Tomáši Petříčkovi proto v pátek odejde od místostarosty Prahy 3 dopis s oficiální žádostí, aby stát zajistil bezpečnost pro pozvaného hosta. “Není to z naší strany provokace. Je to výzva,” říká Štrébl. “Ukáže se, jak se vláda bude umět s těmito situacemi popasovat a zda ministrova argumentace platí,” dodává místostarosta.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].