Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Reklama

Často hledáte, jak…

Kontext

Stíhání Fica a spol. je zrušeno. Šokované Slovensko čeká další souboj o tvář demokracie

Země je otřesena rozhodnutím kontroverzního generálního prokurátora. Expremiér už obvinil vládu, že ho chtěla zlikvidovat

Robert Fico: • Autor: Profimedia
Robert Fico: • Autor: Profimedia

Pro slovenskou politickou scénu je to šok a zpráva roku. Tamní generální prokurátor Maroš Žilinka zrušil stíhání bývalého premiéra Roberta Fica, ministra vnitra jeho kabinetu Roberta Kaliňáka, bývalého policejního prezidenta Tibora Gašpara a podnikatele Norberta Bödöra. Ti byli obviněni ze založení a podpory zločinecké skupiny a zneužití pravomoci k tomu, aby se dostali k informacím využitelným k diskreditaci politických protivníků. Za to jim hrozilo až deset let vězení. Podle generálního prokurátora „konstrukce obvinění byla tak neurčitá, že stíhaným neumožňovala využít práva na obhajobu a nevěděli, vůči čemu se mají bránit“.

Abychom pochopili proč, pro slovenskou politickou i právní scénu představuje zrušené stíhání velký otřes, musíme přiblížit několik slovenských reálií. Generální prokurátor Žilinka využil k zastavení stíhání mimořádnou pravomoc spojenou s jeho funkcí - paragraf 363, který mu dovoluje zrušit jakékoli rozhodnutí policejního vyšetřovatele nebo prokurátora, pokud usoudí, že při vyšetřování byl porušen zákon. Síla paragrafu je hlavně v tom, že proti němu neexistuje opravný prostředek. Nedá se nijak zvrátit.

Maroš Žilinka je ve funkci dva roky, zmíněný paragraf využil už několikrát - a vždy v politicky výbušných případech, třeba při zrušení obvinění proti bývalému guvernérovi Národní banky Slovenska Petru Kažimírovi, bývalému šéfovi SIS Vladimíru Pčolinskému, finančníkovi Jaroslavu Haščákovi ze společnosti Penta a dalším. Vždy šlo o případy spojené s podezřením na korupci nebo zneužívání pravomocí; vždy to byly případy, které souvisely se slovenskou politickou scénou. Žilinka byl za nadužívání paragrafu kritizován i vládou.

Žilinka byl do funkce zvolen slovenskou sněmovnou, v níž měla většinu současná vláda, nicméně poměrně brzy se stal postavou, kterou kritizovala liberální slovenská scéna především za proruské postoje. Třeba letos v lednu se účastnil oslav ruské generální prokuratury, kterou bojkotovali žalobci z většiny demokratických zemí, kritizoval vojenskou dohodu Slovenska a  USA, šířil také dezinformace a ruské narativy.  Kritici mu vytýkají také uzavřenost a netransparentnost –minimálně komunikuje s veřejností i novináři, bojkotoval i předvolání sněmovny, kde měl vysvětlit právě svůj přístup k médiím.

„Doufám, že vyšetřovatelé mají dost důkazů, aby dostali Fica před soud, protože pokud se to nepodaří, tak Fico přesvědčí voliče, že se ho protivníci pokusili nekale zlikvidovat, on vyhraje příští volby a prohraje zdejší demokracie, protože státním institucím, jako je prokuratura nebo policie, už nebude nikdo věřit,“ řekl v dubnu letošního roku Respektu slovenský sociolog Michal Vašečka v článku Jak se Fico pokusil upevnit politický vliv, kde jsme psali o zahájení stíhání Fica, Kaliňáka a dalších.

Jak silné byly důkazy vyšetřovatelů a prokurátorů, to se už soudu nepodaří zjistit. Pro velkou část veřejnosti byly přesvědčivé. „Z pozice politické moci dosazovali Robert Fico s Robertem Kaliňákem loajální lidi do vysokých státních funkcí, aby utajili vlastní činy. Činili tak dopředu připraveným a domluveným způsobem - a k upevnění a prodloužení politického vlivu a moci Smeru,“ stálo v policejním obvinění.

Fico a Kaliňák měli podle obvinění přivést do vlivných funkcí státní správy, třeba na post policejního prezidenta, lidi, kteří budou shánět kompromitující materiály na politickou konkurenci – a policie předložila několik důkazů včetně odposlechů, že Ficovi lidé po roce 2012 pracovali hlavně proti tehdejšímu prezidentovi Andreji Kiskovi nebo pozdějšímu premiérovi Igoru Matovičovi.

Po rozhodnutí generálního prokurátora nemusí čekat Fico s Kaliňákem ani na soud. To, před čím varoval Michal Vašečka, se už začalo dít. Fico okamžitě obvinil současnou vládu, že ho chtěla zlikvidovat. „Chtěli nás všechny pozavírat. Chovali se ke mně jako k psovi. Nerespektovali naše práva,“ sdělil v reakci na zrušení stíhání. „Porušili všechno, co mohli,“ dodal.

I kdyby policisté a prokurátoři zveřejnili všechny informace, které se jim podařilo o Ficovi a jeho už bývalých spoluobviněných nashromáždit a byly by přesvědčivé,  nebudou mít razítko pravomocného soudního verdiktu. Robert Fico je velmi zkušený manipulátor na to, aby Žilinkovo rozhodnutí využil proti současné vládě, která je už tak slabá a nemá po odchodu někdejšího koaličního hnutí SaS ve sněmovně většinu.

Tibor Gašpar, Robert Fico a Robert Kaliňák na tiskové konferenci k vyšetřování vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírové, 2018 • Autor: Profimedia
Tibor Gašpar, Robert Fico a Robert Kaliňák na tiskové konferenci k vyšetřování vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírové, 2018 • Autor: Profimedia

Žilinka „symbolicky“ zveřejnil čerstvé využití paragrafu 363 hodinu poté, co prezidentka země Zuzana Čaputová ve zprávě o stavu země kritizovala generálního prokurátora za přílišné používání kompetence, které je v běžné demokratické zemi nezvyklé. To vše se děje v době, kdy veřejnost ztrácí přehled o vyšetřování toho, kdo všechno v době premiérství Roberta Fica zneužíval svou pravomoc, korumpoval, používal mafiánské metody a kdo v posledních deseti letech byl skutečnou obětí těchto praktik.

O tom, že Slovensko je možná před dalším politickým zlomem, se psalo už poté, co  poslanci v květnu překvapivě nevydali Fica do vazby. Nyní je jasné, že Slovensko čeká další velký souboj o tvář tamní demokracie. Autoritářský politik Fico využívá v boji o moc dezinformace včetně těch proputinovských a má na své straně dost potenciálních spojenců. Pokud jakkoli uspěje v nejbližších volbách, poučen svou prohrou a policejním vyšetřováním využije podle znalců slovenské scény jakýkoli způsob, aby se u moci udržel podobně jako jeho spojenec Viktor Orbán. Včetně pravděpodobně velmi tvrdého ohýbání slovenské spravedlnosti i bezpečnosti.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].