Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Agenda

Stát chystá "index rizika" – nový způsob měření koronaviru

Česko bude mít nový semafor, co a za jakých podmínek otevřít, nebo naopak zavřít

Ilustrační foto • Autor: Milan Jaroš
Ilustrační foto • Autor: Milan Jaroš

Nový ministr zdravotnictví Jan Blatný se chystá v nejbližší době přijít s novým způsobem sledování koronavirové epidemie a reakce na ni. Veřejnost by měla mít k dispozici nový údaj, kterému se pracovně říká „index rizika“. Ten by z dostupných dat ukazoval, kam se může epidemie ubírat v nejbližších dvou až třech týdnech.

Na tento index by měl navázat nový semafor podobný tomu, jaký používá třeba Irsko. Jde o tabulku, která ukazuje, jaká zpřísnění v jednotlivých sektorech nastanou a za jakých podmínek. Tedy že například při zhoršení indexu na určitou úroveň v daném kraji dojde k zavření restaurací nebo školy, a naopak při zlepšení může dojít k otevření.

Nový plán popsali Respektu dva účastníci přípravných prací. Ty začaly na ministerstvu ještě za úřadování Romana Prymuly. Na tvorbě indexu a s ním spojených modelů se podílí státní Ústav zdravotnických informací a statistiky, matematici z Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity, nezisková organizace Bisop a Jan Kulveit, český vědec zabývající se predikcemi koronaviru na Oxfordské univerzitě.

K dokončení indexu a semaforu chybí nyní hlavně jedna věc – aby se vláda se svými lidmi, mimo jiné s hygieniky, dohodla, jak různá opatření do tabulky poskládat a čemu dát při vypínání a zapínání přednost.

Jako ideální řešení se jeví dosáhnout shody dopředu a rozprostřít omezující a uvolňující kroky postupně do všech sektorů: aby nikdo nebyl disproporčně znevýhodněn a aby každý věděl, s čím může do budoucna počítat. Snahou také je zafixovat opatření už nyní a tím se vyhnout dosavadní praxi, kdy se na epidemii reaguje ad hoc a rozhodování podléhá lobbingu jednotlivých sektorů.

Doplnění 6. 11. 15:30: Ministr zdravotnictví Jan Blatný v pátek nový plán potvrdil a rozvedl v prezentaci.

Nový semafor podle stupňů rizika  • Autor: mzcr.cz
Nový semafor podle stupňů rizika • Autor: mzcr.cz

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].