Stát chystá "index rizika" – nový způsob měření koronaviru
 
Covid Hradiště nemocnice
Ilustrační foto • Autor: Milan Jaroš

Nový ministr zdravotnictví Jan Blatný se chystá v nejbližší době přijít s novým způsobem sledování koronavirové epidemie a reakce na ni. Veřejnost by měla mít k dispozici nový údaj, kterému se pracovně říká „index rizika“. Ten by z dostupných dat ukazoval, kam se může epidemie ubírat v nejbližších dvou až třech týdnech.

Na tento index by měl navázat nový semafor podobný tomu, jaký používá třeba Irsko. Jde o tabulku, která ukazuje, jaká zpřísnění v jednotlivých sektorech nastanou a za jakých podmínek. Tedy že například při zhoršení indexu na určitou úroveň v daném kraji dojde k zavření restaurací nebo školy, a naopak při zlepšení může dojít k otevření.

Reklama
Reklama

Nový plán popsali Respektu dva účastníci přípravných prací. Ty začaly na ministerstvu ještě za úřadování Romana Prymuly. Na tvorbě indexu a s ním spojených modelů se podílí státní Ústav zdravotnických informací a statistiky, matematici z Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity, nezisková organizace Bisop a Jan Kulveit, český vědec zabývající se predikcemi koronaviru na Oxfordské univerzitě.

K dokončení indexu a semaforu chybí nyní hlavně jedna věc – aby se vláda se svými lidmi, mimo jiné s hygieniky, dohodla, jak různá opatření do tabulky poskládat a čemu dát při vypínání a zapínání přednost.

Jako ideální řešení se jeví dosáhnout shody dopředu a rozprostřít omezující a uvolňující kroky postupně do všech sektorů: aby nikdo nebyl disproporčně znevýhodněn a aby každý věděl, s čím může do budoucna počítat. Snahou také je zafixovat opatření už nyní a tím se vyhnout dosavadní praxi, kdy se na epidemii reaguje ad hoc a rozhodování podléhá lobbingu jednotlivých sektorů.

Doplnění 6. 11. 15:30: Ministr zdravotnictví Jan Blatný v pátek nový plán potvrdil a rozvedl v prezentaci.

Snímek obrazovky 2020-11-06 v 15.19.22
Nový semafor podle stupňů rizika • Autor: mzcr.cz

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jiří Nádoba

redaktor, fokus

nadoba_g6mmo
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 749

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte